Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Hradec Králové je nejlepším městem v kraji pro podnikání, Trutnov devátý

10. 9. 2020

page.Name
Nejlepším městem pro podnikání je v Královéhradeckém kraji Hradec Králové. Krajské město zvítězilo ve 12. ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2019.

Hradec Králové především uspěl v hodnocení podnikatelského prostředí i v přístupu veřejné správy. Na druhém místě se umístila Dobruška, která vyhrála loni. Třetí byla Nová Paka, která vyhrála předloni. Ve výzkumu, který zpracovává analytická agentura Datank, je zahrnuto 15 měst, která mají statut obce s rozšířenou působností. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí soutěže David Pavlát.

Výzkum hodnotí města za uplynulý rok na základě 23 kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou oblast mohou radnice svým chováním ovlivnit. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem stavební skupina Eurovia CS.

Celkové pořadí:

1. Hradec Králové
2. Dobruška
3. Nová Paka
4. Hořice
5. Jičín
6. Rychnov nad Kněžnou
7. Kostelec nad Orlicí
8. Nové Město nad Metují
9. Trutnov
10. Broumov
11. Dvůr Králové nad Labem
12. Nový Bydžov
13. Náchod
14. Jaroměř
15. Vrchlabí

„Hradec Králové má nejvyšší podíl firem. Těží také z dobré dopravní dostupnosti. Má v kraji nejkvalitnější webové stránky z pohledu podnikatele, nadprůměrně dopadl i v testu elektronické komunikace, která je ověřována fiktivními podnikatelskými dotazy," uvedli organizátoři srovnávacího výzkumu. Atraktivitu města zvyšuje vysoký podíl peněz dávaných na vzdělávání, kulturu a sport. V loňském srovnání byl Hradec Králové devátý.

Právě deváté místo v letošním ročníku ankety obsadil Trutnov, který si oproti loňsku pohoršil o dvě příčky. Za rok 2017 se umístil na třinácté pozici a rok 2016 ho vynesl na třetí místo.

Na pomyslných stupních vítězů letos Hradec Králové doplnily Dobruška a Nová Paka.

Dobruška láká cenami stavebních pozemků, což se také odráží v nejrychleji se rozvíjející bytové výstavbě a v nadprůměrnému nárůstu počtu obyvatel. Nejnižší má daň z nemovitosti, ve městě je také v rámci regionu velmi nízká nezaměstnanost. Nová Paka má nejvyšší podíl podnikatelů a nejvyšší podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání. Ve městě jsou v regionu nejvyšší průměrné platy.

ČTK
Ilustrační foto: Jiří Hembal