Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kraj ocenil in memoriam horského záchranáře Klepše

6. 9. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj ocenil in memoriam udělením Záslužné medaile Královéhradeckého kraje dlouholetého náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše. Stalo se tak u příležitosti sobotních oslav 20 let vzniku kraje. Hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) dále 14 osobnostem předal pamětní medaile hejtmana. Součástí oslav byl i kulturní program, na prostranství před zimním stadionem na akci přišly stovky lidí.

Záslužnou medaili Klepš dostal za zásluhy o rozvoj integrovaného záchranného systému v kraji. Ocenění převzala jeho manželka. Klepš byl profesionálním členem horské služby 26 let, krkonošské záchranáře vedl od roku 2001. Zemřel 10. října 2017 několik dnů po náhlé srdeční příhodě.

„Jeho přátelé a kolegové na něj vzpomínají jako na skvělého náčelníka, obětavého a vynikajícího záchranáře a naprostého profesionála, na kterého se mohli spolehnout během náročných záchranářských zásahů i v osobním životě,“ řekl ČTK hejtman.

Pamětní medaili hejtmana dnes například převzala polonistka a překladatelka Olga Castiellová za celoživotní přínos pro českou kulturu. Ocenění má i Jan Červinka, který bývá nazýván legendou českého expedičního horolezectví. Byl členem prvního reprezentačního týmu československých horolezců a ve Vrchlabí založil a 40 let vedl horolezecký oddíl. Medaili hejtmana obdržel i Květoslav Kvasnička, který je od roku 1990 nepřetržitě starostou obce Kunčice na Hradecku.

„Velice si vážím práce a přínosu lidí, kteří se dlouhodobě a úspěšně snaží zlepšovat život obyvatel kraje, zasloužili se o jeho rozvoj či jeho vynikající propagaci,“ řekl hejtman. Poznamenal, že nominaci na ocenění mu mohl podat kdokoliv z veřejnosti.

Hejtman Štěpán odmítl názory kritiků krajského uspořádání, že kraje jsou zbytečným správním celkem. „Kraj funguje jako důležitý mezistupeň mezi státem a jednotlivými obcemi a má dostatečnou sílu jednat na úrovni ministerstev, ale zároveň dokáže vnímat problémy regionu i jednotlivých občanů a na ně reagovat,“ řekl.

Sobotní oslava 20 let Královéhradeckého kraje navázala na tradiční Den kraje, který krajský úřad pořádá vždy 8. května na Pivovarském náměstí. Letos se však Den kraje nekonal kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.

ČTK
Foto: archiv Horské služby České republiky