Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Laboratoře překročily testovací kapacity na covid

14. 9. 2020

page.Name
Laboratoře krajských nemocnic v Náchodě a Trutnově dnes překročily o pětinu testovací kapacity na koronavirus. Na pěti odběrných místech dnes krajské nemocnice odebraly 602 lidí, ale denní testovací kapacita laboratoří v Náchodě a Trutnově je 500 vzorků. Na horní hranici testovací kapacity se dostala Fakultní nemocnice v Hradci Králové. ČTK to dnes zjistila v nemocnicích.

"Denní kapacita našich laboratoří v náchodské a trutnovské nemocnici byla dnes poprvé překročena. Na odběrných místech se tvoří fronty, někde pomáhá s řízením provozu městská policie," řekla ČTK mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová. Odběrová místa jsou v krajských nemocnicích v Trutnově, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem.

K odběrům krajské nemocnice zájemce podle Chytilové objednávají zpravidla na druhý den. "Může se ale stát, že vzhledem k přetíženosti objednávacích telefonů se pacient nedovolá, ačkoliv se snažíme vyhovět všem," řekla.

Fakultní nemocnice Hradec Králové má denní testovací kapacitu zhruba 450 až 500 testů. "Zatím zvládáme, jsme na horní hranici kapacity. Denně testujeme zhruba 400 až 450 lidí, například v sobotu to bylo 444 lidí. V poslední době narůstá počet zájemců o odběry z jiných regionů, například z Pardubicka či Prahy," řekl ČTK mluvčí fakultní nemocnice Jakub Sochor.

Zájemci o testování se mohou na testování ve fakultní nemocnici objednat prostřednictvím rezervačního systému. Čekají především neobjednaní pacienti, doba čekání může být v desítkách minut.

V Královéhradeckém kraji od nedělního dopoledne přibylo potvrzených případů nákaz covidem-19 o 32 případů na celkových 894 nakažených od počátku pandemie. Aktivních případů je v kraji o 32 víc než v neděli dopoledne, a to 368.

Nejhorší situace zůstává v okrese Trutnov, kde bylo 133 aktuálně nemocných, o deset více než v neděli. Situace na Trutnovsku souvisí s ohniskem nákazy v soukromém domově důchodců Beránek v Úpici, odkud se nákaza rozšířila dál. Na Hradecku bylo dnes dopoledne 111 aktivních případů, na Náchodsku 68, na Rychnovsku a Jičínsku po 28, vyplynulo z dnešních údajů Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k 9:00.

ČTK