Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nemocnice chtějí na odměny za covid 235 milionů

7. 9. 2020

page.Name
Čtyři nemocnice Královéhradeckého kraje sdružené pod Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje chtějí od státu na odměny pro své zaměstnance za práci na jaře v době epidemie covidu-19 celkem 235 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí holdingu Lucie Chytilová. Nemocnice mají asi 3300 pracovníků, takže na jednoho by v průměru vyšla mimořádná odměna přes 71 tisíc korun.

Ze státního rozpočtu bylo na odměny pro nemocnice v celé ČR vyhrazeno 11,2 miliardy korun, ministerstvo zdravotnictví přijímalo žádosti do soboty. Zdravotníci v nemocnicích akutní a lůžkové péče mají podle vlády dostat za období od 1. března do 31. května 75 tisíc korun, pokud mají celý úvazek. Ostatním pracovníkům náleží odměna 30 tisíc korun.

Královéhradecký kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Oblastní nemocnice Náchod podala žádost o dotaci 103,3 milionu korun, Oblastní nemocnice Jičín o 66,5 milionu korun, Oblastní nemocnice Trutnov o 49 milionů a Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem požádala o 16 milionů korun.

Podle vedení kraje byly nemocnice na jaře pod tlakem, nařízená opatření se měnila v rychlém sledu a personál nemocnic na ně musel pružně a s vysokou mírou nasazení reagovat. "Z financí, které máme v rámci krajského rozpočtu k dispozici, bychom si odměny v takové výši nemohli dovolit," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Ministerstvo zdravotnictví by peníze mělo uvolnit na začátku října. "Zaměstnancům by měly být odměny následně vyplaceny v nejbližším výplatním termínu po obdržení dotace," uvedla mluvčí holdingu.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler