Sobota

4. února 2023

Nyní

-5°

Zítra

-10°

Svátek má

Trutnovská nemocnice bude mít na vyrovnání ztrát 13,4 milionu korun

14. 9. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj svým nemocnicím přidal na vyrovnání ztrát 58,4 milionu korun na celkových 294,6 milionu korun. Dnes o tom rozhodli na posledním zasedání před říjnovými volbami krajští zastupitelé. Nejvíce, 133,8 milionu korun, dostane Oblastní nemocnice Náchod, která je v kraji největší. Zbytek peněz si rozdělí nemocnice v Trutnově, Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem.

V současnosti je hospodaření nemocnic výrazně negativně ovlivněno epidemiologickou situací v ČR v souvislosti s šířením koronaviru, uvedli zástupci kraje.

Je to již druhé navýšení. Vyrovnávací platbu pro letošní rok ve výši 140 milionů korun schválili zastupitelé na konci loňského roku. Letos v květnu kraj dotaci zvýšil o 96,2 milionu korun na 236 milionů a dnes zastupitelstvo schválilo dalších 58,4 milionu korun. Z této sumy půjde 19,6 milionu korun do náchodské nemocnice, 22,2 milionu do jičínské nemocnice a do dvorské tři miliony korun.

Peníze půjdou na udržení chodu ztrátových nemocničních oddělení prostřednictvím takzvané vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby. Jde o platby, které nemocnice dostávají z krajského rozpočtu každý rok. Loni nemocnice od kraje dostaly v rámci vyrovnávací platby 280 milionů korun.

Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Nemocnice holdingu mají asi 1800 lůžek a loni vykázaly v souhrnu zisk asi 30 milionů korun. Pracuje v nich kolem 3300 lidí.

Rozdělení mezi nemocnice patřící Královéhradeckému kraji v roce 2020:

  vyrovnávací platba v milionech kČ
Náchod (patří k ní I Rychnov nad Kněžnou, Broumov, Jaroměř, poliklinika Opočno a ambulance v Novém Městě nad Metují)            133,8
Oblastní Jičín - spadá pod ní v Novém Bydžově              81,1
Oblastní nemocnice Trutnov              13,4
Městská Dvůr Králové nad Labem                3,0
Celkem            294,6


ČTK