Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Zájem o volby v karanténě v hradeckém kraji nízký, jen 190 voličů

30. 9. 2020

Zájem o volby v karanténě v hradeckém kraji nízký, jen 190 voličů 0 snímků
Hlasování z auta v Královéhradeckém kraji provázel nízký zájem voličů. Na pěti stanovištích v kraji dnes odvolilo celkem 190 lidí, komplikace nebyly, řekl ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann. Na stanovištích mohli od 07:00 do 15:00 volit do krajského zastupitelstva a v některých obvodech i do Senátu lidé, kteří jsou kvůli covidu-19 v izolaci nebo karanténě. Jejich přesný počet úřady neuvedly.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Kláry Dlubalové využilo dnes možnost volit z auta v průměru 250 lidí na kraj. Přesnější čísla by mohla být k dispozici ve čtvrtek, dodala mluvčí.

Podle odhadů hygieniků je v kraji v izolaci kvůli nákaze okolo 900 lidí, více jich je v karanténě. K 27. srpnu bylo v hradeckém kraji 453.310 oprávněných voličů, uvedl dnes pro ČTK Lechmann.

Ve stotisícovém Hradci Králové využilo možnosti volit 34 lidí, kteří jsou v karanténě či izolaci. Stanoviště bylo ve dvoře magistrátu. "Bylo to v klidu, v jeden jediný moment tam byla dvě auta za sebou," řekla odpoledne ČTK mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Podle zástupců jičínské radnice v sedmnáctitisícovém Jičíně přijelo během dne na stanoviště v bývalých kasárnách 14 aut a volilo 21 lidí.

Volební stanoviště byla dnes k dispozici voličům v karanténě v Královéhradeckém kraji také v Náchodě u celnice, v Rychnově nad Kněžnou v areálu fotbalového stadionu a v Trutnově v části Horní Staré Město u hasičské zbrojnice. V Náchodě dnes odvolilo 107 lidí, v Rychnově nad Kněžnou sedm a v Trutnově 21, uvedli zástupci kraje.

Například ještě ve 12:30 mělo odvoleno v tzv. drive-in režimu v hradeckém kraji dohromady jen 107 voličů, a to v Náchodě 52, v Hradci Králové 19, Jičíně 16, Trutnově 13 a v Rychnově nad Kněžnou pouze sedm lidí, uvedli zástupci kraje.

Vymezená stanoviště budou moci využít voliči v karanténě či izolaci v senátních obvodech i pro případné druhé kolo senátních voleb. Volby do Senátu v hradeckém kraji se konají současně s krajskými ve volebních obvodech Hradec Králové, Trutnov a Rychnov nad Kněžnou.

Voliči v karanténě či izolaci, kteří nemohli vyrazit k volbám autem, mohli požádat o volby do přenosné volební schránky v místě bydliště. Ve dnech voleb, tedy v pátek a sobotu, budou komise s volební schránkou jezdit přímo k voličům.

V Královéhradeckém kraji zajišťovalo obsluhu drive-in stanovišť deset zapisovatelů, asistovalo jim 40 příslušníků Armády ČR. Na každém stanovišti byl i policisté.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo od začátku pandemie v hradeckém kraji do dnešních zhruba 01:00 zjištěno 2211 potvrzených případů covidu-19, což je o 95 více než v úterý. V přepočtu na 100.000 obyvatel to představovalo zhruba 400 případů nákazy. Byl to druhý nejnižší počet v celé ČR, nižší hodnotu, zhruba 384 případů na 100.000 obyvatel, měl jen Ústecký kraj, uvedlo dnes ministerstvo.

ČTK
Foto: Miloš Šálek