Pátek

24. května 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

V kraji se uvolňují standardní lůžka, tlak na JIP trvá

17. 3. 2021

page.Name
Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji se mírně zlepšuje. Zatímco tlak na covidová intenzivní lůžka nepolevuje, standardní lůžka se postupně uvolňují. V nemocnicích v kraji bylo dopoledne asi 520 pacientů s covidem, z nich zhruba 120 v intenzivní péči. Nemocnice začaly pečovat i o covid pacienty z jiných, zasaženějších krajů. ČTK to dnes řekli zástupci nemocnic. O pacienty s covidem v hradeckém kraji pečují státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí.

V pátek 5. března bylo v péči lékařů v těchto zařízeních zhruba 600 pacientů s koronavirem, z nich okolo 120 potřebovalo intenzivní péči.

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) označil situaci v nemocnicích v regionu dál za napjatou. "Situaci v nemocnicích v kraji se podařilo stabilizovat, zůstává ale nadále napjatá. Počet nových případů nákazy v regionu je už druhý týden v řadě nižší než v únoru a s tím souvisí i snížení náporu na kapacity nemocnic," uvedl dnes pro ČTK Červíček.

Podle něj je zaplnění covidových lůžek v celém kraji podobné jako v uplynulých dnech. "Aktuálně je ze 720 lůžek volných 198 standardních lůžek a 12 lůžek na JIP," uvedl Červíček.

Ve FN Hradec Králové bylo k dnešnímu dni hospitalizováno přibližně 170 pacientů s covidem, z nichž na jednotkách intenzivní péče (JIP) kolem šesti desítek. V pondělí dopoledne bylo v hradecké FN zhruba 200 pacientů s koronavirem, z toho asi 60 na JIP. "V posledních dnech evidujeme pokles počtu pacientů s covid-19 na standardních lůžkách," řekl ČTK mluvčí FN Jakub Sochor.

Podobná je situace v nemocnicích Královéhradeckého kraje. Dopoledne v nich pečovali zhruba o 330 lidí s covidem-19, asi 60 z nich v intenzivní péči. V pondělí bylo v nemocnicích hradeckého kraje hospitalizováno 360 pacientů s covidem.

"Na standardních odděleních máme nyní napříč holdingovými nemocnicemi volných téměř 100 lůžek. To je nejvíce volných lůžek minimálně od začátku tohoto roku. Intenzivní péče však stále zůstává vytížená. Je to i tím, že naše nemocnice vypomáhají okolním krajům," řeka dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Nemocnice hradeckého kraje měly dnes dopoledne volná čtyři intenzivní lůžka.

V kraji pokračuje očkování proti koronaviru. Do úterý 16. března zdravotníci podali na 60.000 dávek vakcín, asi 15.500 lidí dostalo obě. V kraji se očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Některé evropské země kvůli výskytu krevních sraženin u očkovaných očkování vakcínou AstraZeneca pozastavily. Předseda Sdružení praktických lékařů (SLK) v Královéhradeckém kraji Petr Šubrt nezaznamenal v regionu případ, že by se někdo z pacientů odmítl nechat touto vakcínou očkovat.

"V tuto chvíli si myslím, že je lepší očkovat než neočkovat. Hlavní problém je, že vakcíny chybí," řekl ČTK Šubrt.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji v úterý volných zhruba 25 procent s umělou plicní ventilací, o tři procenta méně než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly toto úterý nemocnice v kraji volných 13 procent lůžek, o čtyři procenta méně než před týdnem. Standardních lůžek s kyslíkem bylo volných asi deset procent, stejně jako před týdnem.

Reprofilizovaných lůžek, tedy těch, která byla původně určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti, bylo v úterý v kraji s možností umělé plicní ventilace volných 17 procent a těch s možností kyslíku 28 procent. O týden dříve bylo těchto lůžek volných 19 a 20 procent, vyplynulo z údajů ÚZIS.

ČTK
Foto: Jan Bartoš