Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V kraji je přes 10 procent volných covidových lůžek na JIP

22. 3. 2021

page.Name
Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se nadále zlepšuje, situace v nemocnicích je stabilizovaná. V nemocnicích v kraji bylo dnes volných 185 standardních covidových lůžek z celkem 550 těchto lůžek a 15 covidových intenzivních lůžek ze 131. Hradecký kraj vypomáhá jiným krajům s hospitalizacemi pacientů. Vyplynulo to z dnešního vyjádření hejtmana Martina Červíčka (ODS), který při zasedání zastupitelstva hodnotil epidemickou situaci v kraji.

Podle něj plošná uzávěra okresů v kraji neměla na zpomalení epidemie v regionu zásadnější vliv. Vývoj epidemie kulminoval v hradeckém kraji na přelomu roku a začátkem ledna. Postupně epidemie prošla všemi okresy, na přelomu února a března nastal zlom, od té doby nákaza zpomaluje.

"Situace v kraji se od začátku března po dvou a půl měsíci od poloviny prosince, kdy byla velmi na hraně nejenom z hlediska kapacit, vývoje epidemie a vůbec zvládání situace v kraji, zásadním způsobem zlepšila. Dva týdny za sebou zaznamenáváme značný pokles počtu nově nakažených osob," řekl Červíček.

V kraji pacienty s covidem léčí Fakultní nemocnice Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí.

"K dnešku máme v kraji volných přes deset procent intenzivních lůžek, žádný problém nemáme se standardními lůžky. Dostupná lůžková kapacita, kterou máme pro jinou než covidovou péči, se pohybuje mezi deseti až 20 procenty volné kapacity, což lze označit jako stabilizovaný stav. Nicméně to ale ještě neznamená, že se můžeme vrátit do běžné zdravotní péče," řekl Červíček.

V kraji se dosud podařilo očkovat více než 70 tisíc 640 dávek vakcín, 17 tisíc 520 lidí dostalo už druhou dávku. "V porovnání s ostatními kraji jsme na tom z hlediska očkování velmi dobře," řekl Červíček. Z dodaných dávek zbývalo v neděli očkovat 6159 dávek. Kraj má 550 tisíc obyvatel. Kromě nemocnic očkují v menší míře také praktičtí lékaři, praktici podali k neděli více než 6800 dávek.

"Od dubna máme nastavený systém, že pokud bude potřeba, tak v 11 zdravotnických zařízeních budeme očkovat 110.000 vakcín měsíčně a dalších 50 tisíc vakcín budou očkovat praktiční lékaři. Pokud by docházelo k tomu, že bychom dostávali od státu více než 150 tisíc vakcín, jsme do tří týdnů schopni zřídit další očkovací centra. To ale nyní nepředpokládám," řekl Červíček.

Radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK) dnes na dotaz opozičního zastupitele Jaromíra Dědečka (ANO) odpověděl, že jeho manželka vypomáhá jako dobrovolnice při očkování v krajské nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem. "Nastoupila ve Dvoře stejně jako já, očkujeme spolu," řekl Fink.

Fink nechal ve dvorské nemocnici při zahájení vakcinací v kraji 8. ledna přednostně očkovat svoji manželku. Dříve uvedl, že jí to doporučil na základě jejího přání pracovat jako dobrovolnice v očkovacím centru. Finková nepatřila mezi prioritní skupiny lidí, kteří měli být očkováni. Radní později připustil, že měl počkat, než se spustí registrační systém pro dobrovolníky.

Nákaza se v kraji aktuálně nejvíce šíří v okrese Jičín, naopak v okrese Trutnov, který byl kvůli velkému šíření epidemie od 12. do 28. února v uzávěře, nejméně. "Zavření našeho okresu bylo pro nás jako rána z nebe. Pět týdnů to nikoho z orgánů na úrovní vlády nezajímalo. Uzávěra přišla v okamžiku, když to šlo pryč, zbytečný krok. Nechali nás tam promořit, když to řeknu úplně na tvrdo, pomřít. Že by třeba přišla nějaká pomoc, třeba vakcíny, tak to se i přes opakované žádosti nás i kraje nestalo," řekl poslanec, starosta Trutnova a krajský zastupitel Ivan Adamec (ODS).

Míní, že kdyby uzávěra Trutnovska přišla dříve, epidemická vlna by také nemusela tak razantně zasáhnout sousední okresy, zejména Náchodsko a Hradecko.

ČTK
Ilustrační foto: Jan Bartoš