Neděle

3. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Festival Za poklady Broumovska rozezní unikátní barokní kostely

21. 6. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Milujete léto, klasickou hudbu a Broumovsko? Pak byste si neměli nechat ujít letní hudební festival Za poklady Broumovska. Zahajovací koncert 16. ročníku festivalu se uskuteční v sobotu 26. června od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Během července, srpna a září na něj naváže dalších třináct koncertů a doprovodný program na konci léta. Výtěžek z dobrovolného vstupného pomůže kostelům tzv. broumovské skupiny, které pocházejí z dílny slavných architektů Dientzenhoferů.

Letní hudební festival Za poklady Broumovska každoročně láká na výjimečné podvečerní koncerty českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu.

Jednotícím motivem 16. ročníku festivalu Za poklady Broumovska je „Léto ve všech jeho podobách“ a festival připomene také 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Obě témata budou nosným prvkem dramaturgie nejen celého festivalu, ale i zahajovacího koncertu. Ten v sobotu 26. června od 18 hodin představí v broumovském klášterním kostele Filharmonii Hradec Králové pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera, mezzosopranistku Ester Pavlů a houslistu Kristiána Mráčka v tomto programu:

Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob op. 8 „Le Quattro Stagioni“, Koncert č. 2 g moll „Léto“

Antonín Dvořák: Romance f moll op. 11

Hector Berlioz: Letní noci op. 7

Antonín Dvořák: Biblické písně op. 99, IV. Hospodin jest můj pastýř


„Téma léta i Dvořákovo výročí rezonuje celým letošním festivalem, nejinak tomu bude i na zahajovacím koncertě. Uvedením Berliozových Letních nocí se pomyslně vrátíme k loňskému ročníku, kdy festival byl přesunut i do online prostředí. Mezzosopranistka Ester Pavlů vystoupí tentokrát za doprovodu Filharmonie Hradec Králové a pro srovnání si pak mohou posluchači pustit třeba i online verzi z loňska na festivalovém YouTube kanálu. Zástupcem mladé generace, které festival často a rád poskytuje koncertní příležitosti, bude mladý houslista Kristián Mráček. V jeho podání zazní Dvořákova Romance a Vivaldiho „Léto“,“ uvádí ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Nově festival uvede rezidenční umělce. Na objednávku festivalu vzniknou dvě premiéry rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho, v jedné z nich s názvem Letní nokturna se objeví oba rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková, kteří pak na festivalu vystoupí i v dalších programech.

Po zahajovacím koncertu bude následovat série červencových a srpnových koncertů, na nichž se festivalovým posluchačům představí Trio Českého rozhlasu se Svatoplukem Schullerem, Cimbálová muzika Milana Broučka, Victoria Ensemble, hornista Jan Vobořil, klavíristka Jana Goliášová, Epoque Quartet a Duo Siempre nuevo, a další umělci. Mezi zahraničními interprety zazáří izraelsko ruský pianista Boris Giltburg, polské The Six & Sax Duo, slovenské Moyzesovo kvarteto nebo hornisté Jörg Brückner (Německo), Szabolcs Zempléni, Máté Harangozo a Ágoston Márkus (Maďarsko).

Na úplný konec léta – od 26. do 28. srpna – připravuje festival novinku v podobě koncentrovaného programu směřovaného především do areálu národní kulturní památky broumov­ského kláštera a jeho zahrady. Těšit se můžete na Naivní divadlo Liberec a open air představení pro děti, prohlídky broumovského kláštera zakončené minikoncerty v podání Tria Braunensis, odlehčené open air posezení v zahradě za doprovodu kytary Alexandra Glize, koncert při svíčkách Jiřího Bárty a mnohé další. Partnery akce jsou Agentura pro rozvoj Broumovska, Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, Varhanní léto, tým Broumov město kultury 2028 a město Broumov, kteří dodají samostatnou část programu. Závěr festivalu pak vyvrcholí na konci září koncertem čtyř violoncellistů Prague Cello Quartet.

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, Ministerstvo kultury ČR a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.

Aktuální informace zjistíte na facebokovém profilu festivalu.