Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Hradecký kraj má nejnižší nárůst případů koronaviru v Česku

11. 6. 2021

page.Name
Královéhradecký kraj má nejnižší nárůst počtu nových případů koronaviru v zemi. Za posledních sedm dní v kraji přibyli v přepočtu na 100 000 obyvatel tři nakažení. Na druhém místě v ČR byl Karlovarský kraj se šesti nakaženými a republikový průměr činil 16 nakažených. Od 17. května do čtvrtka v kraji zemřel s covidem-19 jeden člověk. Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji klesá od konce února. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Testy za posledních sedm dní zjistily v Královéhradeckém kraji 19 případů covidu-19. O týden dříve za stejnou dobu to bylo 47 případů a předtím 73 případů.

"Jsme jedním ze dvou krajů, které jsou dlouhodobě nejméně postižené. Občas se nám objeví případ mutace. Současný stav je ale takový, že všechny kontakty, kterých bylo v případě posledních mutací docela dost, se podařilo odtrasovat a zajistit v čase, včetně testování. Takže epidemii máme pod kontrolou," řekl tento týden hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Okresy v kraji jsou na tom s rozšířením nákazy obdobně. Na Jičínsku, Náchodsku a Rychnovsku za posledních sedm dní přibyli v přepočtu na 100.000 obyvatel tři nakažení. Na Trutnovsku a Hradecku čtyři.

Hygienici hodnotí epidemickou situaci jako klidnou. "Zaznamenáváme pouze jednotlivé případy nově pozitivních osob. Stále častěji se stává, že v některé dny se v některých okresech nevyskytne vůbec žádný nový pozitivní případ, za čtvrtek nemáme zatím hlášen dokonce ani jeden nový případ v celém kraji," sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

Podle ní v tomto týdnu z hlediska případů podezření na mutace přibyli v kraji pouze lidé, kteří již byli rizikovými kontakty nakažených z předchozího týdne a kteří byli v karanténě. "K rozšiřování infekce nedochází," uvedla Krejčí.

Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 104.671 lidí, 19 procent obyvatel kraje. Vyšší procento nákazy za dobu epidemie nevykázal žádný jiný kraj. Na druhém místě je Liberecký kraj, kde se nakazilo 18 procent obyvatel. Na opačném konci žebříčku je Jihomoravský kraj se 13 procenty nakažených. Z nemoci se v kraji dosud vyléčilo 102 866 lidí a 1811 zemřelo.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v kraji dosud podáno 343 071 dávek vakcíny. Alespoň jednu dávku dostalo od začátku očkování dostalo 235 894 lidí, tedy 43 procent obyvatel kraje.

Ústup epidemie se projevuje i v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové, největším zdravotnickém zařízení na východě Čech, je kolem pěti pacientů s covidem. V době největšího náporu v polovině února bylo kolem 250 hospitalizovaných. "Nemocnice dál pokračuje v obnově běžného provozu," pronesl mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

ČTK