Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Policisté trénovali násilné zastavení auta

18. 6. 2021

Policisté trénovali násilné zastavení auta, jejich vozy kvůli tomu mají ochranný rám 0 snímků
Nárazem do zadní části pronásledované auto otočit a zastavit. Zní to jednoduše, ve skutečnosti je to ale náročný způsob, jak zastavit ujíždějící vůz. Policisté se to nyní učí. Místem, kde takzvaný PIT manévr trénují, se stal polygon na hradeckém letišti.

Pit manévr se používá pro násilné zastavení vozidla s použitím rámu, který má policejní auto na přední části. Pro takový manévr má policie už 850 vozů. V plánu má zaškolit letos více než 4 tisíce policistů.

"Vidíme, že stoupá, byť ne výrazně, počet řidičů pod vlivem drog a alkoholu za volantem a samozřejmě u těch řidičů, kteří jsou pod vlivem drog těžko předvídat, co nám udělají. Ta agresivita tam prostě je a proto má Policie České republiky tento nástroj, aby mohla proti těmto řidičům účelně zakročit," prohlásil policejní prezident Jan Švejdar při návštěvě hradeckého polygonu.

Rám na policejním autě slouží k zahrazení cesty, odtlačení překážky a především k samotnému násilnému zastavení auta. "Ve chvíli, kdy chci někoho vytlačit nebo násilně zastavit, tak prvotní věcí, které říkáme Touch and go (Dotkni se a jeď), se pouze přiblížíme k vozidlu. Aby se mohl policista přiblížit a vyrovnat rychlost s tím vozem, které pronásleduje, musí krátce zrychlit tak, aby se dostal na jeho úroveň. Musí se dostat do místa, které potřebujeme pro provedení PIT manévru, srovnat rychlost a potom se plynule dotknout toho vozidla,'' vysvětlil ředitel Vzdělávacího zařízení Jihlava Martin Souček. 

Ideální rychlost vozidla pro PIT manévr je 30 až 60 kilometrů za hodinu. Prioritou je ochrana policistů a občanů před autem, které policii ujíždí.

(tka, pac)
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Východočeská televize V1