Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V hradeckém kraji je epidemie na ústupu, za posledních 7 dní zjištěno 48 nákaz

4. 6. 2021

page.Name
Trend poklesu epidemie koronaviru v hradeckém kraji pokračuje, trvá od konce února. Testy za posledních sedm dní zjistily 48 potvrzených případů covidu-19, o týden dříve ze stejnou dobu 73 a před tím 128 a 175 případů. Hradecký kraj s Karlovarským krajem patří mezi regiony ČR, kde se nákaza šíří nejméně. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za posledních sedm dní v kraji přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel devět nakažených, ve čtvrtek tento ukazatel byl na stejné hodnotě, zatímco před týdnem bylo podle tohoto přepočtu 13 a v předchozích týdnech 23 a na 32 nakažených. Lépe je na tom v ČR už jen Karlovarský kraj, který dnes vykázal čtyři nakažené za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Celostátní průměr byl dnes 24 případů.

"Situace v Královéhradeckém kraji je klidná, v posledních dnech evidujeme pouze jednotlivé nové případy onemocnění covid-19. Stále častěji nastává situace, že v některém okrese není zaznamenán v daný den žádný nový pozitivní případ," řekla dnes ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

Hygienici v kraji nyní řeší několik případů podezření na indickou a brazilskou mutaci viru. "Vzorky byly zaslány k celogenomové sekvenaci do Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu. V této souvislosti není třeba se nijak znepokojovat, pozitivní jsou izolováni, jejich rizikové kontakty jsou v karanténě. Situaci s ohledem na zamezení případného dalšího šíření onemocnění velice pečlivě monitorujeme," dodala Krejčí.

V hradeckém kraji je všech pět okresů pod republikovým průměrem sedmidenní incidence. V okrese Hradec Králové za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 14 nákaz, stejně jako před týdnem. Na Rychnovsku podle tohoto přepočtu přibylo 11 nákaz, před týden byl tento ukazatel na hodnotě 25. Lépe na tom byly okresy Jičín a Náchod, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba šest a pět nakažených.

Před týdnem na Jičínsku a Náchodsku činil sedmidenní přírůstek na 100 tisíc obyvatel zhruba šest a 19 případů. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibyly v přepočtu na 100 tisíc obyvatel čtyři případy, tento ukazatel je na stejné hodnotě jako před týdnem, vyplynulo z údajů ministerstva.

Testy ve čtvrtek v kraji zjistily sedm nových nákaz, před týdnem ve čtvrtek devět a před tím ve stejný den 19, 32, 26 a ve čtvrtek 29. dubna to bylo 61. Na začátku dubna čtvrteční nárůsty přesahovaly sto nových případů, koncem března více než 200 a 4. března to bylo 805 nákaz.

Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 104.654 lidí, 19 procent obyvatel kraje. Z nemoci se dosud vyléčilo 102.754 lidí a 1809 zemřelo. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v kraji dosud podáno 309.539 dávek vakcíny, z toho ve čtvrtek 4966 dávek. Alespoň jednu dávku dostalo od začátku očkování 221.059 lidí, tedy více než 40 procent obyvatel kraje.

Ústup epidemie se projevuje i v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové se nyní počet pacientů s covidem pohybuje kolem pěti, před týdnem kolem deseti a o týden dříve zhruba 20. V době největšího náporu pacientů s covid-19, který nemocnice zaznamenala v polovině února, se počet hospitalizovaných s covidovou infekcí pohyboval kolem 250 pacientů, uvedla hradecká FN.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek