Pátek

24. května 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Zdravotníci v kraji podali přes 300 tisíc dávek vakcín proti covidu-19

3. 6. 2021

page.Name
V hradeckém kraji dostalo alespoň jednu dávku očkování proti koronaviru více než 216 tisíc lidí, téměř 40 procent obyvatel kraje. Hejtmanství předpokládá, že během léta bude v kraji očkovaných 60 procent populace. Region je jeden z nejvíce proočkovaných krajů ČR, sdělili dnes ČTK zástupci hejtmanství.

Ke středě od začátku očkování zdravotníci v kraji podali 304.450 dávek vakcíny, jen ve středu 5052. V regionu se očkuje v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních a také v ordinacích praktických lékařů.

"V Královéhradeckém kraji očkování probíhá plynule a rozložení očkovacích míst a jejich kapacita odpovídá množství vakcín, které do regionu v týdenních závozech proudí," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). K očkování se mohou od minulého týdne registrovat lidé starší 30 let, v pátek se registrační systém otevře pro věkovou skupinu 16 až 29 let.

Očkovací síť v kraji pravděpodobně zůstane ve stejné podobě i po letních prázdninách. "Vzhledem k tomu, že v našem kraji od začátku očkujeme ve zdravotnických zařízeních a u praktických lékařů, nepředpokládáme, že očkovací síť budeme na podzim výrazně měnit. V tuto chvíli maximální kapacita očkovací sítě v regionu převyšuje dodávku vakcín a je dostačující," uvedl hejtman.

V kraji se očkuje na očkovacích místech v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Hořicích, Dvoře Králové nad Labem, Jaroměři, Broumově a ve Vrchlabí. Vedle toho mají lidé možnost nechat se očkovat v ordinacích praktických lékařů. Ti v regionu dohromady aplikovali více než 43 tisíc dávek vakcín a očkování se u nich postupně zrychluje s příchodem většího počtu vhodných typů vakcín. V červnu by navíc měla přijít očekávaná velká dodávka vakcíny od firmy Johnson & Johnson, kterou budou praktici očkovat, uvedli dnes zástupci kraje.

Královéhradecký kraj byl na začátku roku jedním z regionů nejvíce zasažených koronavirem. Podle hejtmanství je díky tomu nejpromořenější částí republiky a epidemie v hradeckém kraji ustupuje. Za posledních sedm dnů testy v regionu zjistily 48 nákaz, před měsícem týdenní přírůstek činil 313 nově nakažených.

Královéhradecký kraj dnes vykázal druhý nejnižší nárůst počtu případů koronaviru v zemi. Za posledních sedm dní v kraji přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel devět nakažených, ve středu tento ukazatel činil deset a v úterý 11 případů. Lépe na tom byl jen Karlovarský kraj, který dnes měl pět nakažených za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Celostátní průměr dnes činil 25 případů. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

V Královéhradeckém kraji se nyní nákaza nejvíce šíří v okresech Rychnov nad Kněžnou, za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 14 nakažených. Lépe na tom byly okresy Hradec Králové, Náchod a Jičín, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 13, pět a čtyři nakažení. Nejlépe na tom byl v hradeckém kraji opět okres Trutnov, kde sedmidenní přírůstek na 100 tisíc obyvatel činil zhruba tři případy, vyplynulo z dat ministerstva. Trutnovsko bylo v únoru kvůli extrémnímu šíření nákazy uzavřené.

Epidemie v kraji ustupuje od konce února. Od začátku pandemie se nakazilo 104.646 lidí, což je 19 procent všech obyvatel kraje. Z nemoci se dosud vyléčilo 102.737 lidí a 1809 zemřelo. Ve středu testy v hradeckém kraji zjistily pět nákaz, před týdnem ve středu 13 a před tím osm, 29 a ve středu 5. května to bylo 43 případů, vyplynulo z dat ministerstva zdravotnictví.

ČTK
Foto: Pavel Cajthaml