Čtvrtek

23. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Bouřka přerušila na východě Čech dva tábory, 40 tisíc domácností bez elektřiny

8. 7. 2021

Bouřka přerušila na východě Čech dva tábory, 40 tisíc domácností bez elektřiny 9 snímků
Hasiči v Královéhradeckém kraji ve čtvrtek kvůli silným bouřkám evakuovali dva dětské tábory. Dětem se nic nestalo. Celkem vyjížděli hasiči v kraji zatím k 50 událostem souvisejícím s počasím, informovali o tom večer na Twitteru. Problémy jsou kvůli bouřce v kraji také na železnici.

Hasiči zasahovali především u popadaných stromů. „Evidujeme nyní přes 50 událostí a jejich počet stále roste," uvedli před desátou hodinou večer.

Kvůli bouřce bylo nutné evakuovat dětský tábor u Liberka na Rychnovsku a u Vernéřovic na Náchodsku. „Děti jsou v pořádku, nemáme hlášené žádné zranění," napsali hasiči na Twitteru. Děti z bouřkou zasaženého tábora ve Vernéřovicích museli dobrovolní hasiči svážet do obce automobily, protože až do tábora by se evakuační autobus nedostal. Z obce je pak převezli autobusem do Meziměstí, kde mají zázemí ve škole.

Bouřky provázely silné deště. Nejvíce zatím pršelo v Krkonoších. Například na Pláních nad Špindlerovým Mlýnem napršelo téměř 50 litrů vody na metr čtverečný. V nižších polohách se srážky pohybovaly nad 30 litry na metr čtverečný, vyplývá z dat Povodí Labe.

Bouřka provázená vydatným deštěm a větrem, která zasáhla Královéhradecký kraj ve čtvrtek večer, působí problémy také na železnici. Kvůli popadaným stromům je přerušený provoz vlaků mezi Čermnou nad Orlicí a Chocní a mezi Doudleby nad Orlicí a Letohradem. Vlaky nejezdí ani na rychlíkové trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Velkým Osekem.

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro většinu Česka až do pátečního rána. Menší riziko je v Karlovarském a Ústeckém kraji. Naopak na jihu a východě Čech, i na Vysočině hrozí extrémně silné bouřky provázené až pěticentimetrovými kroupami a silným nárazovým větrem.

Vydatný déšť může vést k vzestupu hladin řek a potoků. Varování před možným dosažením některého z povodňových stupňů se týká hlavně jihu a východu Čech, v menší míře ale Libereckého kraje, severní části středních Čech a celé Moravy.

Kvůli bouřkám se na východě Čech ocitlo 40 tisíc domácností bez elektřiny

Kvůli silným bouřkám se ve čtvrtek večer v Královéhradeckém a Pardubickém kraji ocitlo asi 40 000 domácností bez elektřiny.

K 22:00 energetici v Královéhradeckém kraji evidovali 13 poruch na vedeních vysokého napětí, a to na Hradecku, Rychnovsku a Náchodsku. V Pardubickém kraji bylo 22 poruch na vedeních vysokého napětí. Zejména bylo zasaženo Chrudimsko, Pardubicko a Orlickoústecko.

„Číslo domácností bez dodávek energie stále kolísá, protože máme v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění poruch pracují i nyní, kdy bouřky stále trvají. V terénu máme maximální počty pracovníků," uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.


ČTK
Foto: Facebook Pavel Tobiášek a
HZS Královéhradeckého kraje