Neděle

19. května 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

V hradeckém kraji podaly kandidátky zatím jen některé subjekty

27. 7. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji podalo k pondělním 14:00 kandidátku pro říjnové volby do Sněmovny pět politických subjektů. Počet nemusí být konečný, řekli zástupci hradeckého krajského úřadu. Konec lhůty pro podání kandidátních listin krajskému úřadu je 3. srpen. Sněmovní volby se skuteční 8. a 9. října.

Ke Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje kandidátní listinu zatím podaly Aliance pro budoucnost, KSČM, ČSSD, koalice politických stran Spolu - ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a koalice Pirátů a STAN, řekla ČTK Štěpánka Blažková z hradeckého krajského úřadu.

Úřad 21. srpna zašle seznam zaregistrovaných kandidátních listin a seznam odmítnutých kandidátních listin Státní volební komisi. "Nemůžeme nyní podávat informace o pořadí a jednotlivých členech stran a hnutí na kandidátní listině," řekla ČTK mluvčí kraje Martina Svatoňová.

Většina hlavních politických subjektů v kraji ale již kandidáty zveřejnila. Hnutí ANO povede do voleb v kraji poslankyně a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Na dalších místech by měli kandidovat poslanci Jiří Mašek, Petr Sadovský a Pavel Plzák. Dostálová, která není členkou hnutí ANO, stála v čele hradecké kandidátky ANO i v roce 2017.

V čele kandidátky Spolu bude poslanec a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS). Za ním následuje poslanec, náměstek hradeckého hejtmana a bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek a třetí místo zaujme právník a prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk (ODS). Za TOP 09 bude na čtvrtém místě kandidovat ředitel Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové Matěj Ondřej Havel.

Koalici Pirátů a hnutí STAN povede poslanec Pirátů Martin Jiránek z Trutnova. Piráti v čele kandidátky obsadí i třetí a čtvrté místo, která zaujmou Tomáš Unger z Náchoda a Michal Čepelka z Broumova. STAN na druhé místo nominoval starostu Nové Paky Josefa Cogana a na páté místo bývalého primátora Hradce Králové a diplomata Martina Dvořáka.

Lídrem kandidátky ČSSD bude poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Na druhém místě bude starostka Kopidlna na Jičínsku Hana Masáková (ČSSD), na třetím koordinátorka projektu Senioři v krajích Jana Fröhlichová (ČSSD). Bývalý hejtman Jiří Štěpán kandiduje na posledním 20. místě.

Lídrem KSČM v kraji pro nadcházející volby bude poslanec Zdeněk Ondráček, který kandidátku vedl již v roce 2017. Na dalších místech budou Kateřina Dědková z Oseku na Jičínsku, bývalá krajská radní pro školství Táňa Šormová a bývalá poslankyně Soňa Marková.

Volební uskupení Trikolóra, Svobodní a Soukromníci povede v Královéhradeckém kraji do voleb hradecký lékař a místopředseda Svobodných Miroslav Havrda. Na dalších místech budou kandidovat právník a krajský předseda Trikolóry Zdeněk Cvejn a manažer v oboru farmacie Lukáš Jirka (Trikolóra).

Kandidátku v Královéhradeckém kraji do pondělních 14:30 nesdělila hnutí Přísaha a také Svoboda a přímá demokracie (SPD). Hnutí SPD již dříve uvedlo, že jedničkou na kandidátce v kraji bude ředitelka úřadu práce v Ústí nad Orlicí a bývalá poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská.

Ve volbách do Sněmovny v roce 2017 získalo vítězné ANO pět poslaneckých mandátů z 11. Po jednom poslanci mají ČSSD, ODS, Piráti, KSČM, KDU-ČSL a SPD.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek