Středa

7. června 2023

Nyní

20°

Zítra

22°

Svátek má

V kraji má plné očkování proti covidu téměř 54% dospělých

29. 7. 2021

page.Name
Počet podaných dávek vakcíny proti koronaviru od začátku očkování v Královéhradeckém kraji překročil hranici půl milionů. Plné očkování má v kraji více než 250 tisíc lidí. ČTK to dnes řekli zástupci Královéhradeckého kraje. Kraj má téměř 551 tisíc obyvatel.

Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) je Královéhradecký kraj jedním z nejvíce proočkovaných regionů v ČR.

"V našem kraji již máme 250 tisíc občanů plně oočkovaných vakcínou proti onemocnění covid-19, což je téměř 54 procent z dospělé populace a rozočkováno první dávkou zhruba 34 tisíc zájemců o očkování. Děkuji všem, kteří k tomu přispěli," uvedl hejtman.

V Královéhradeckém kraji se začalo očkovat proti koronaviru 2. ledna, a to ve Fakultní nemocnic (FN) Hradec Králové. V současnosti se očkuje hlavně ve zdravotnických zařízeních a u praktických lékařů. V kraji je také deset míst, kde je možné se nechat očkovat bez předchozí registrace. Centra pro očkování bez objednání vznikla převážně tam, kde se již delší dobu očkuje na objednání.

Ve středu odpoledne začalo fungovat očkovací místo pro předem neregistrované také v Obchodním centru (OC) Atrium v Hradci Králové. Zhruba od 13:00 do 18:00 tam bylo očkováno zhruba 90 lidí, řekl dnes ČTK Jakub Sochor z hradecké FN, která očkování v obchodním centru zajišťuje.

První místo pro předem neregistrované zprovoznila poliklinika EDUMED v Jaroměři na Náchodsku ve středu 21. července. Kromě Jaroměře a Hradce Králové se bez objednání očkuje také v krajských zdravotnických zařízeních v Náchodě, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem, Trutnově, Broumově a krajská rychnovská nemocnice očkování v tomto režimu zajišťuje v místním Společenském centru. Možnost očkování bez registrace od středy nabízejí také zdravotnická zařízení Levitovo centrum následné péče Hořice a soukromá Nemocnice Vrchlabí.

"Zájem o očkování bez předchozí registrace je, fronty se ale většinou netvoří, lidé jsou odbavování průběžně. Lidé musí počítat s časem navíc kvůli administrativě," řekla ČTK mluvčí kraje Martina Svatoňová.

Podle ministerstva zdravotnictví v Královéhradeckém kraji za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel šest nakažených, ve středu byla v kraji tato hodnota na pětce. Celorepublikový průměr je dnes na 12. V kraji se ve všech pěti okres drží sedmidenní incidence pod republikovým průměrem, vyplynulo z údajů ministerstva.

Nákaza v kraji se nejvíce šíří v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel přibylo deset nakažených. Lépe na tom byl okres Hradec Králové, kde podle tohoto přepočtu přibylo devět nakažených. V okresech Jičín a Náchod za posledních sedm dní přibylo shodně po pěti nakažených na 100.000 obyvatel a na Trutnovsku žádný, vyplynulo z údajů ministerstva.

Od začátku pandemie se v hradeckém kraji nakazilo 104.851 lidí, 19 procent obyvatel kraje. Z nemoci se vyléčilo 103.067 lidí a 1811 zemřelo. Od 4. června v kraji v souvislosti s koronavirem nikdo nezemřel.

ČTK
Ilustrační foto: Pavel Cajthaml