Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Hradecký kraj může očkovat 160 tisíc dávek měsíčně, vakcíny ale chybí

20. 4. 2021

page.Name
Královéhradecký kraj patří k regionům, kde je dosud očkován nejvyšší podíl obyvatel, v počtu očkovaných na tisíc obyvatel se řadí mezi tři první kraje. Krajská očkovací strategie počítá s očkováním 160 tisíc dávek měsíčně, k tomu však schází dostatek vakcíny. ČTK to dnes řekli zástupci kraje. Očkovat se začalo v regionu 2. ledna a do 20. dubna dostalo minimálně první dávku vakcíny zhruba 92 tisíc lidí, tedy asi 16 procent populace kraje. Dvakrát bylo očkováno více než 42 tisíc lidí, asi sedm procent všech obyvatel regionu.

"Naše strategie, kdy očkujeme nejen v nemocnicích, ale také v ordinacích praktických lékařů, se ukázala jako velmi efektivní. Praktici dokázali vyočkovat už 17.873 dávek. Nicméně s ohledem na zájem o očkování v jejich ordinacích je to pořád málo, neboť chybí dostatek vhodného typu vakcíny, který jsou praktici schopní očkovat ve svých ordinacích," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). Podle něj na očkování u praktiků v kraji čeká zhruba 31 tisíc registrovaných zájemců.

Od začátku roku do poloviny dubna do Královéhradeckého kraje dorazilo zhruba 140.000 dávek vakcíny a region čeká na další, slibované stotisícové závozy měsíčně. Cílem kraje je do konce července mít očkováno 60 procent populace regionu, to je zhruba 330 tisíc lidí.

"Abychom toho ale dosáhli, potřebujeme státem slibovaný počet vakcín. Pro zajímavost, v dubnu jsme očekávali dodávku více než 100 tisíc dávek, ale obdržíme jich bohužel asi jen 85.000. Snad ale v květnu začnou do krajů proudit vakcíny ve státem avizovaném množství. Náš kraj je připraven očkovat veškeré množství, co k nám dorazí," uvedl Červíček.

V Královéhradeckém kraji od dubna funguje 11 očkovacích míst, která jsou schopná dohromady podat více než 112 tisíc dávek vakcíny měsíčně. Pilíři očkovací sítě jsou krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí. Důležitou součástí očkovací sítě jsou také ordinace více než 200 stovek praktických lékařů, kteří jsou schopni očkovat až 50 tisíc dávek za měsíc.

"Cílem očkování proti covidu-19 je chránit obyvatele a omezit další šíření nákazy v populaci, stejně jako snížit počet úmrtí a zabránit přetížení zdravotnických zařízení. Očkování je také prostředkem, jak pozvolna vrátit náš život k normálu," dodal hejtman.

Epidemie v Královéhradeckém kraji dál ustupuje a spolu s Karlovarských krajem je kraj nyní epidemií zasažen nejméně v ČR. V pondělí přibylo v hradeckém kraji 38 nových případů nákazy koronavirem, nejméně za den od loňského 4. října. Před týdnem v pondělí bylo nových nákaz 48, vyplývá z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

ČTK
Ilustrační foto: Pavel Cajthaml