Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Kraj očekává, že na začátku srpna bude mít očkování 60% obyvatel

27. 4. 2021

page.Name
Vedení Královéhradeckého kraje předpokládá, že i za předpokladu současných dodávek vakcín do regionu by mělo mít na začátku srpna očkování proti koronaviru zhruba 60 procent místních obyvatel. V kraji zdravotnici vyočkují týdně většinu dodaných vakcín. Vyplynulo to z dnešního vyjádření hejtmana Martina Červíčka (ODS). Hradecký kraj patří podle něj k regionům, kde je dosud očkován nejvyšší podíl obyvatel. Týdenní dodávky vakcín do kraje jsou v posledním období zhruba 20 tisíc dávek a závozy do regionu mírně stoupají.

"Od začátku roku máme v Královéhradeckém kraji zhruba 160 tisíc dávek vakcín, z toho vyočkováno je asi 159 tisíc dávek vakcín. Tak jako každý týden v úterý jsme takzvaně na suchu a čekáme další závoz," řekl Červíček.

Krajská očkovací strategie počítá s očkováním až 190 tisíc dávek měsíčně, z toho až 140 tisíc připadá na pilíř očkovací sítě v regionu, tedy na nemocnice, a zbytek na praktické lékaře. K tomu však stále schází dostatek vakcíny.

"Toho nedosahujeme ani náhodou, protože například za duben jsme měli slíbeno kolem 100 tisíc dávek vakcín, v současné době je to kolem 85 tisíc za měsíc. Kapacitu máme připravenou. Slib je, že by se to od května mělo zlepšovat," řekl hejtman.

V Královéhradeckém kraji od dubna funguje 11 očkovacích míst. Pilíři očkovací sítě jsou krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí. Důležitou součástí očkovací sítě jsou také ordinace více než 200 praktických lékařů, kteří jsou schopni očkovat až 50 tisíc dávek za měsíc.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v Královéhradeckém kraji dosud podáno 159.157 dávek vakcíny. Dvě dávky dostalo 49.490 lidí, tedy téměř devět procent obyvatel kraje. V pondělí zdravotníci podali 3330 dávek vakcíny. Kraj má zhruba 550.000 obyvatel.

Pořadí očkovaných se řídí buď podle věku nebo podle preferovaných profesí, nárok mají například zdravotníci, zaměstnanci škol, sociální pracovníci nebo lidé z kritické infrastruktury.

ČTK
Foto: Pavel Cajthaml