Neděle

3. března 2024

Nyní

10°

Zítra

11°

Svátek má

Nemocnice vrátí do plné kapacity onkologii, gynekologii i rehabilitaci, začne dělat větší operace

30. 4. 2021

page.Name
V nemocnicích v hradeckém kraji s ústupem epidemie výrazně ubylo pacientů s covidem. Proti vrcholu epidemie na konci února je v kraji nynější počet hospitalizovaných s covidem několikanásobně menší. Nemocnice dál postupně otevírají dříve uzavřená oddělení a vracejí se k normálnímu provozu a obnově neakutních operací. Hradecký kraj nyní patří spolu s Karlovarským krajem k nejméně zasaženým regionům ČR epidemií koronaviru.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji, se počet pacientů s covidem v posledních dnech pohybuje kolem 40. V minulém týdnu jich bylo kolem pěti desítek a začátkem března kolem 200. Nemocnice podle mluvčího Jakuba Sochora postupně obnovuje běžný provoz na pracovištích, která sloužila v minulých měsících pro pacienty s covidem.

Provoz ve fakultní nemocnici obnovila například některá pracoviště ortopedické kliniky, od minulého pátku je také otevřeno oddělení JIP a aloplastik. "Od 27. dubna je otevřené pro pacienty oddělení A Plicní kliniky a od pondělí se otevře JIP Plicní kliniky," uvedl mluvčí.

Nemocnice současně zvyšuje kapacitu očkovacího centra a již se dostala na dříve plánovaných asi 30.000 očkovaných měsíčně. "O víkendech se na očkovacích místech podává zhruba 1500 dávek denně, v pracovních dnech je to nyní zhruba 900 dávek," řekl mluvčí.

V nemocnicích patřících Královéhradeckému kraji je nyní asi 50 pacientů s covidem, na lůžkách intenzivní péče pak ještě několik pacientů s postcovidovými komplikacemi. Nejvíce pacientů s covidem leží v Oblastní nemocnici Náchod. "Pro srovnání, před týdnem bylo v nemocnicích kraje hospitalizováno s covidem asi 100 pacientů, před měsícem 245," řekla ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Pokles počtu pacientů s covidem i krajským nemocnicím umožňuje postupný návrat k běžnému chodu. "Například jičínská nemocnice tento týden operovala na 70 procent kapacity operačních sálů, od příštího týdne již by to mělo být téměř v plném rozsahu. V náchodské nemocnici již v nových pavilonech operuje ortopedie i chirurgie," uvedla mluvčí.

Lékaři trutnovské nemocnice tento týden dělali spíše drobnější operační zákroky. Od příštího týdne se v nemocnici vrátí do plné kapacity oddělení onkologie, gynekologie i rehabilitace a začnou se dělat větší operace. "Od 10. května již trutnovská nemocnice předpokládá, že by měla být všechna oddělení v plné kapacitě," uvedla Chytilová.

ČTK