Situace v nemocnicích se zlepšuje, ale návrat k normálu potrvá týdny
14. 4. 2021

Od úvodu epidemie až do konce letošního března se špitály v našem kraji postaraly o 4700 nakažených. V Trutnově bylo za stejnou dobu hospitalizováno 997 lidí. Naplno onemocnění udeřilo na podzim. Největší nárůst pacientů vyžadujících hospitalizaci nastal letos v lednu. Nápor se ještě stupňoval během února.
„Vše se podařilo zvládnout jen díky spolupráci mezi našimi nemocnicemi, které si vzájemně pomáhaly a také výpomoci Fakultní nemocnice Hradec Králové a v několika případech i dalších nemocnic v Česku,“ oznámila mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.
Nemocnice v kraji měly při epidemii problémy také s vysokým počtem nakažených zdravotníků. Ještě v polovině ledna evidovaly 106 lékařů a sester nakažených onemocněním covid-19 a celkově 445 v práci nepřítomných zaměstnanců.
„Po očkování v našich nemocnicích však počet práce neschopných pracovníků začal výrazně klesat. Aktuálně evidujeme 270 nemocných zaměstnanců celkem, z nichž 16 zdravotníků se léčí s covidem-19,“ uvedla Chytilová.
čtěte také: Nemocnice měla loni zisk přes 32 milionů korun |
Mikrobiologická laboratoř v trutnovské nemocnici vyhodnotila od loňského jara do konce letošního března více než 57 tisíc PCR testů. Nejvíce práce měla v lednu, kdy provedla 11 200 testů, a v únoru, kdy vyhodnotila 10 tisíc testů. „Do konce března pak bylo v trutnovské nemocnici naočkováno 8 tisíc lidí,“ upřesnila Chytilová.
Úbytek pacientů s covidem a menší nemocnost zdravotníků umožňují špitálům uvažovat o pozvolném snižování počtu covidových lůžek a návratu k plánovaným operacím. „Návrat k běžnému provozu však bude otázkou ještě několika následujících týdnů a bude se odvíjet od epidemického vývoje,“ dodala mluvčí Lucie Chytilová.
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek