Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Trutnovská nemocnice měla loni zisk přes 32 milionů korun, dvorská asi 1,2 milionů

14. 4. 2021

page.Name
Více než 96 milionů korun. To je předběžně vyčíslený zisk nemocnic Královéhradeckého kraje za loňský rok. Peníze pomůžou špitálům uhradit ztráty z předchozích let, potvrdili lidé z vedení krajského zdravotnického holdingu.

Podle předběžných dat před auditem měla loni nejlepší ekonomický výsledek Oblastní nemocnice Náchod - zisk 52 milionů korun. Pro úplnost je ale důležité připomenout, že je to právně největší z krajských nemocnic. Patří k ní totiž například i špitály v Rychnově nad Kněžnou a Broumově.

Druhý největší zisk vytvořila trutnovská nemocnice, zhruba 32,3 milionů korun. Jičínský špitál skončil v plusu téměř 10,5 milionů korun. V kladných číslech je i nejmenší krajská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem s výsledkem přibližně 1,2 milionů korun. „Tyto hospodářské výsledky umožní většině krajských nemocnic uhradit ztráty z minulých let, které k 31. prosinci 2020 dosahovaly celkové výše skoro 150 milionů korun,“ uvedla mluvčí holdingu Lucie Chytilová.

KDO SI JAK POLEPŠIL V POROVNÁNÍ LET 2019 A 2020
Nejlepšího výsledku dosáhla náchodská nemocnice, jejíž zlepšení je o přibližně 34 milionů korun.
Druhá je trutnovská nemocnice, předloňský výsledek navýšila o téměř 27 milionů korun. Jičínská nemocnice se zlepšila o 7,5 milionů.
O necelé tři miliony se zhoršila Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem.

Předloni měly krajské nemocnice dohromady zisk zhruba 30 milionů korun. K vylepšení o 66 milionů přispělo také nastavení loňské kompenzační vyhlášky ministerstva zdravotnictví, materiální pomoc státu a kraje v oblasti nákupu ochranných pomůcek na začátku pandemie a vysoká poptávka po službách mikrobiologických laboratoří.

„Nejlepšího výsledku dosáhly nemocnice v regionech, které byly pandemií covid-19 nejvíce zasažené. V náchodské a trutnovské nemocnici se také projevila investice do vybavení mikrobiologických laboratoří, které tak i díky obrovskému nasazení personálu několikanásobně navýšily své kapacity a zlepšily hospodaření celé nemocnice,“ sdělil předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Marian Tomášik.

Loňský rok byl pro špitály výjimečný zejména rozsahem a intenzitou zdravotní péče o covidové pacienty. To se kladně projevilo i na ekonomice. Letos to ale může být jinak. „Vysoké požadavky na poskytování zdravotní péče pacientům s covid-19 v prvních měsících roku a souběžné odnětí bonusového příplatku za standardní covidové pacienty bude již v počátku letošního hospodaření znamenat ztrátu desítek milionů,“ upozornil Tomášik.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek