Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V kraji za týden přibylo 329 nákaz, před tím 509, epidemie dál slábne

23. 4. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji za posledních sedm dní přibylo 329 potvrzených případů covidu-19. O týden dříve činil sedmidenní nárůst nákaz 509. Ve všech pěti okresech hradeckého kraje je sedmidenní nárůst případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel nižší než sto. Epidemie v kraji nadále slábne, vyplynulo z dnešních dat ministerstva zdravotnictví. Trend poklesu epidemie v kraji trvá od konce února.

"Od poloviny března zaznamenáváme trend slábnutí epidemie. Snižování týdenních přírůstků nákazy a také výsledky testování ve školách nám dávají naději, že jsme z nejhoršího venku. Přesto všechny prosím, aby byli nadále obezřetní zejména při dodržování základních hygienických pravidel," uvedl dnes hejtman Martin Červíček (ODS).

Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 103.686 lidí, téměř 19 procent všech obyvatel kraje. Z nakažených bylo 17.846 lidí starších 65 let. Z nemoci se dosud vyléčilo 100.540 lidí a 1782 zemřelo. V kraji ve čtvrtek přibylo 38 potvrzených nákaz, o týden dříve 65 a předtím 129 a 147 případů.

"Nechceme polevit v trasování nových ohnisek nákazy. Ve spolupráci s krajskými hygieniky se proto snažíme monitorovat jakýkoliv výkyv. Po dohodě s obecními samosprávami hodláme zřídit mobilní odběrové stanoviště na místech, kde dochází k náhlému nárůstu nově nakažených, byť v malých číslech. Lidé tak budou mít možnost se nechat dobrovolně otestovat, aniž by museli absolvovat cestu na odběrové místo," uvedl hejtman.

Jako jedno z takových ohnisek hygienici vyhodnotili Jeníkovice na Hradecku, kam o víkendu zamíří odběrový tým hasičů a umožní obyvatelům nechat si provést antigenní test na covid-19.

Nákaza v kraji se nyní nejvíce šíří v okrese Hradec Králové, za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 84 nákaz, přičemž před týdnem to bylo podle tohoto přepočtu 93 případů. Na Jičínsku a Rychnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 72 a 53 nakažených, před týdnem 121 a 130. Nejpříznivější situace je nyní na Náchodsku a Trutnovsku, kde sedmidenní přírůstek na 100 tisíc obyvatel činil shodně zhruba 39 případů. Před týdnem podle tohoto přepočtu v okresech Náchod a Trutnov byly nárůsty vyšší, a to zhruba 88 a 43, vyplynulo z dat ministerstva.

Královéhradecký s Karlovarským krajem vykazují nejmenší zasažení epidemií v ČR. V hradeckém kraji za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel téměř 65 nakažených. Nižší šíření epidemie je jen v Karlovarském kraji s 57 případy. Nejvíce se pandemie v ČR šíří ve Zlínském kraj, kde je 282 případů nákazy za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, plyne z dat, která dnes zveřejnila Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru je pod hodnotou jedna ve všech pěti okresech v kraji, vyplynulo z dnešních údajů krajských hygieniků. Pokud se číslo dostane pod hodnotu jedna, epidemie zpomaluje. Těsně pod hodnotou jedna je reprodukční číslo v okresech Hradec Králové a Trutnov.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v kraji dosud podáno 147.518 dávek vakcíny. Dvě dávky dostalo 49.952 lidí, tedy devět procent z celkového počtu obyvatel kraje. Kromě úbytku nových případů covid-19 v kraji se snižují i počty pacientů s covidem v nemocnicích v regionu. V nemocnicích v kraji je více než 25 procent volných intenzivních lůžek pro všechny pacienty a nemocnice se postupně vrací ke standardní operační péči.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler