Úterý

27. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradeckému kraji ve středu zřejmě dojdou zásoby vakcín

19. 1. 2021

page.Name
Nemocnice v Královéhradeckém kraji zřejmě ve středu vyčerpají vakcíny. Kraj ten den očekává další dodávku. Dodneška bylo v regionu očkováno na 6000 lidí, řekl novinářům dnes hejtman Martin Červíček (ODS). Kraj dosud dostal sedm plat vakcín. V přepočtu na pět očkovacích dávek z jedné ampule je to 6825 dávek.

„Máme vyočkováno vše, co jsme dostali. Čekáme na další dodávky vakcín. Podle mých informací bychom měli dostat ve středu pět plat vakcín na další období příštího týdne. Zaznamenal jsem informace o krácení, od pana premiéra jsem dostal ujištění, že v našem regionu to nebude,“ řekl Červíček.

V kraji probíhá první fáze očkování, od dubna by měla začít druhá. Očkuje se v sedmi nemocnicích. Hejtmanství předpokládá, že v regionu nemocnice v prvním čtvrtletí aplikují na 62.000 dávek vakcíny. Od dubna do června, v druhé fázi, by se v kraji mělo vyočkovat až 100.000 dávek měsíčně. Druhá fáze by se měla již týkat široké veřejnosti.

„Vše samozřejmě závisí na tom, jak budeme zásobeni vakcínou,“ řekl Červíček. V souvislosti s tím nevyloučil posunutí harmonogramu očkování.

Kraj pro druhou fázi chystá mimo nemocnice nejméně sedm očkovacích center, po jednom v Hradci Králové, Jičíně, Trutnově, Náchodě, Vrchlabí, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem. Očkovací centra v těchto městech budou tvořit páteřní síť pro celou druhou fázi očkování v kraji.

„V tuto chvíli není potřeba v Královéhradeckém kraji zahajovat činnost center, když na našich očkovacích místech jsme schopni předpokládanou kapacitu bez problému naočkovat. Je ale nezbytné připravit očkovací centra, která budou schopná zajistit větší kapacity, a tím urychlit proces proočkování obyvatelstva regionu,“ řekl Červíček.

Očkovací centrum například v Hradci Králové bude v kongresovém centru Aldis, v Jičíně a Trutnově na zimních stadionech, v Náchodě v hotelu Beránek nebo v Rychnově nad Kněžnou ve společenském centru.

„Uvažujeme o zřízení dalších očkovacích míst v Broumově, Novém Bydžově a Jaroměři, čímž bychom zajistili lepší dostupnost očkování. Základem pro každé takové očkovací centrum i místo je zajištění dostatečného počtu personálu,“ uvedl Červíček.

Podle něj bude klíčové zajistit obsazení center kromě zdravotníků i dobrovolníky z nezdravotnické veřejnosti. „U lidí, kteří budou zapojeni do očkovacích center, tedy i ti, kteří budou tvořit servis, je předpoklad, že dostanou nabídku na očkování,“ řekl na dotaz novináře Červíček.

Radní kraje pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK) se tiskové konference k situaci ve zdravotnictví v kraji nezúčastnil. Při zahájení očkování v krajských nemocnicích v pátek 8. ledna nechal v jedné z nich přednostně očkovat proti covidu-19 manželku. Dřív uvedl, že jí to doporučil na základě jejího přání pracovat jako dobrovolnice v očkovacím centru. Finková nepatří mezi lidi, kteří mají být prioritně očkováni. Fink minulý týden přiznal chybu, že měl s očkováním manželky počkat do doby, než bude spuštěn registrační systém pro dobrovolníky v očkovacích centrech.

V kraji jako první začala 2. ledna očkovat proti covidu-19 FN Hradec Králové, 8. ledna se přidaly krajské nemocnice a v pondělí 11. ledna soukromá ve Vrchlabí. V kraji od ledna očkují nemocnice zdravotníky, rizikové pacienty, klienty a personál v domovech pro seniory a také osoby starší 80 let. Do domovů seniorů z některých nemocnic v kraji vyrážejí také mobilní očkovací týmy.

Nejhorší situace na Trutnovsku

Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se v posledních dnech zlepšuje jen pozvolna, ubylo aktivních případů. Počty nových nákaz i úmrtí lidí s covidem-19 jsou ale stále vysoké, vyplynulo z úterních údajů Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové k 09:00 a z dat ministerstva zdravotnictví.

Okres Trutnov zůstává regionem, v němž se v zemi koronavirus šíří nejrychleji. Za posledních sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1094 případů, o den dříve činil sedmidenní nárůst 1043 případů covidu-19 na 100.000 lidí, před týdnem zhruba 1248. Následuje Chebsko, kde přibylo za sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 837 případů, vyplynulo z dnešních údajů ministerstva.

V Královéhradeckém kraji na tom byly lépe okresy Náchod, Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Jičín, kde na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů zhruba 803, 692, 635 a 490 případů, uvedlo ministerstvo.

Hygienici v Královéhradeckém kraji mezi dnešním a pondělním dopolednem zaznamenali 923 nových nákaz, stejně jako před týdnem. O týden dříve, v úterý 5. ledna, mezi úterním a pondělním dopolednem činil nárůst nákaz 1042. Od začátku epidemie zjistili v kraji 55.348 potvrzených případů covidu-19. Počet aktuálně nemocných byl dnes dopoledne 7879, což je 1,4 procenta z celkového počtu obyvatel kraje, o jednu desetinu procent méně než v pondělí. Mezi dnešním a pondělním dopolednem aktivních případů ubylo 197, před týdnem 12. ledna činil nárůst aktivních případů 138.

V hradeckém kraji zemřelo za posledních 24 hodin 19 lidí s koronavirem, což je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Rekordní počet těchto úmrtí je z 12. listopadu, kdy zemřelo kvůli nákaze 21 lidí. Od jara loňského roku v kraji zemřelo celkem 765 lidí s covidem-19. Dosud se z nákazy uzdravilo 46.704 lidí, vyplynulo z dnešního sdělení hradecké KHS.

Situace v nemocnicích v kraji je napjatá, hospitalizovaných s covidem-19 neubývá. Nemocnice se přitom potýkají s výrazným výpadkem zdravotníků.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji v pondělí volných zhruba 25 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o čtyři procenta více než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly v pondělí 18. ledna nemocnice v kraji 230 lůžek, volných bylo okolo 16 procent, stejně jako před týdnem. Pro pacienty s covidem toto pondělí zbývalo pět lůžek, pro ostatní 32. Standardních lůžek s kyslíkem bylo v pondělí 11. ledna z 1278 volných zhruba devět procent, stejně jako před týdnem, vyplynulo z dnešních údajů ÚZIS.

Index protiepidemického systému PES pro ČR se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve čtvrtém stupni, v zemi ale platí opatření odpovídající pátému nejhoršímu stupni. Vzrostlo reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, má hodnotu 0,76.

ČTK