Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Kraj dá nemocnicím dotace, Trutnov získá 53 milionů

25. 1. 2021

page.Name
Více než 236 milionů korun rozdá letos na vyrovnávacích platbách Královéhradecký kraj svým nemocnicím. V pondělí odpoledne o tom rozhodli krajští zastupitelé. Jde o kompenzace za provoz ztrátových oddělení.

Nejvíce, 102,6 milionu korun, dostane Oblastní nemocnice Náchod, která je v kraji největší a spadá pod ni i nemocnice v Rychnově. Trutnov získá 52,9 milionu korun.

Hejtmanství předpokládá se, že navržená částka 236 milionů korun se během roku navýší. Krajské nemocnice požadovaly na rok 2021 vyrovnávací platby v celkové výši 375 milionů korun.

Rozdělení dotací nemocnicím

  • Náchod (spadá pod něj Rychnov, Broumov, Jaroměř, poliklinika v Opočně a ambulance v Novém Městě) 102,6 mil.
  • Jičín (spadá pod něj Nový Bydžov) 66,8
  • Trutnov 52,9
  • Dvůr Králové 13,9

„Skutečná výše ekonomických ztrát jednotlivých oddělení bude ovlivněna mnoha faktory, například výší tržního nájemného, novými kolektivními smlouvami nebo dopady nové úhradové vyhlášky. To vše zohledníme při návrhu dalších kompenzací," uvedl radní pro zdravotnictvím Zdeněk Fink (HDK), kterého na zastupitelstvu kritizovala opozice za to, že nechal v nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem přednostně očkovat svoji manželku. Návrh na jeho odvolání z funkce, ale nepředložili.

Smlouvy o závazku veřejné služby a podmínkách vyrovnávací platby má kraj s nemocnicemi uzavřené do roku 2025. Každoročně jim kraj doplácí asi 260 milionů korun. Ke ztrátovým oddělením patří například chirurgie, interna či pediatrie.

Nemocnice Královéhradeckého kraje mají asi 1800 lůžek. Pracuje v nich kolem 3300 lidí.

Hradecký kraj podpoří hospicovou péči 20 miliony

Na podporu hospicové péče Královéhradecký kraj letos vynaloží 20,5 milionu korun. Dotaci dostane pět domácích hospiců a kamenný Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku, který zajišťuje paliativní péči na 30 lůžkách. Podporu těmto zařízením dnes schválilo krajské zastupitelstvo. Na domácí hospicovou a paliativní péči Oblastní charity Trutnov připadá 440 tisíc korun. 


ČTK
Foto: Jan Bartoš