Sobota

10. června 2023

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Nemocnice v hradeckém kraji přestávají zvládat nárůst pacientů

5. 1. 2021

page.Name
Kapacita covidových lůžek v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je téměř plná. Záchranná služba začala převážet pacienty do nemocnic mimo region. ČTK to dnes sdělili zástupci kraje. V nemocnicích v kraji je dnes zhruba 500 pacientů s covidem, před měsícem to bylo asi 250. V kraji je léčí Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové a krajské nemocnice.

"Neustále přibývají noví pacienti, kteří vyžadují neodkladnou hospitalizaci a naše zařízení už tento nárůst covid pozitivních pacientů v některých dnech kapacitně nezvládají. Proto krajští záchranáři převezli první dva pacienty mimo území Královéhradeckého kraje," uvedl dnes hejtman hradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Podle něj nelze v příštích dnech očekávat zlepšení situace.

Převoz se týkal jednoho pacienta z trutnovské nemocnice do pardubické nemocnice a jednoho pacienta s covidem na umělé plicní ventilaci ze státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, aby si uvolnila ventilované lůžko.

"V posledních dnech zaznamenáváme velký nápor na lůžka na covidových odděleních a pacientů bude podle predikcí ještě přibývat," uvedl ředitel hradecké FN Vladimír Palička.

Nemocnice chystají zvýšení kapacity lůžek a dovybavují běžná lůžka na standardních odděleních. "Už se neobejdeme bez pomoci dalších zařízení a musíme využít i lůžka mimo nemocnice. Například v Janských Lázních (v lázních) máme k dispozici kapacitu minimálně 30 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří už nevyžadují intenzivní péči v nemocnici. Tímto způsobem budeme hledat i další kapacity lůžek," uvedl Červíček.

Ve FN Hradec Králové bylo dopoledne asi 185 pacientů s covidem-19, z toho zhruba 50 na JIP. Nemocnice má pro covidové pacienty ještě několik volných lůžek, ale situace se rychle mění. Otevření dalších lůžek komplikuje nedostatek personálu, nepřítomných je zhruba 250 zdravotníků, uvedli zástupci hradecké FN. Obdobná situace je v krajských nemocnicích, které mají 270 covidových pacientů.

Záchranáři minulý týden zaznamenali nejvyšší počet převozu covid pozitivních lidí z domácí karantény do nemocnic od začátku epidemie, celkem za týden 201 osob. "V jeden den padl dokonce rekord za celou dobu epidemie, a to 40 přepravených osob z domácí karantény do nemocnic," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Nemocnice v kraji si minulý týden také nejvíc vypomáhaly s pacienty s covidem. "Přepravili jsme mezi nemocnicemi 32 osob za týden," uvedl ředitel krajské záchranky Libor Seneta.

V Královéhradeckém kraji mezi dnešním a pondělním dopolednem stoupl počet aktivních případů o 805 na 7102. Podle ministerstva zdravotnictví se nákaza v kraji šíří nejvíc v okrese Trutnov, kde za posledních sedm dní bylo v přepočtu na 100.000 obyvatel na 911 případů covidu-19. Následuje Rychnovsko a Hradecko s 908 a 903 případy na 100.000 obyvatel. Index PES pro hradecký kraj je na 89 ze sta. 

Krajští hygienici i nadále ve spolupráci s oslovenými všeobecnými praktickými lékaři a pediatry monitorují také výskyt respiračních virů v populaci. Výskyt chřipky je ale v hradeckém kraji nyní zaznamenáván pouze ojediněle. "Vzorky jsou do Národní referenční laboratoře (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění zasílány nyní skutečně spíše výjimečně, protože převažují zejména pozitivity SARS-CoV-2 a z ostatních virů zejména rhinoviry a adenoviry včetně dalších běžných respiračních virů," uvedla mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí. Krejčí.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji v pondělí volných zhruba 22,8 procenta ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o den dříve 26,8 procenta a zhruba o 15 procent méně než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly v pondělí 4. ledna nemocnice v kraji 231 lůžek, volných bylo okolo 18,6 procenta, o 4,4 procenta méně než v neděli a o 4,8 procenta méně než před týdnem. Pro pacienty s covidem v pondělí 4. ledna zbývalo deset lůžek, pro ostatní 30.

Standardních lůžek s kyslíkem bylo toto pondělí z celkových 1344 volných 9,6 procenta, o den dříve 11,8 procenta a o 3,8 procenta méně než před týdnem, vyplynulo z dnešních údajů ÚZIS.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler