Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Nezaměstnanost v kraji v prosinci vzrostla na 3,1 procenta

8. 1. 2021

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji loni v prosinci vzrostla na 3,1 procenta z listopadových 2,9 procenta. V intervalu od 2,8 do 3,1 procenta se nezaměstnanost v kraji pohybuje od loňského dubna. Práci k poslednímu dni loňského roku nemělo 11.483 lidí, proti listopadu jich bylo o 813 víc. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v prosinci meziměsíčně klesl o 97 na 11.581 míst. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V porovnání s koncem roku 2019 nezaměstnanost v kraji vzrostla o sedm desetin procentního bodu z tehdejších 2,4 procenta. Loňská prosincová nezaměstnanost je nejvyšší od roku 2016, kdy činila 3,8 procenta.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v prosinci druhou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nižší měl s 2,9 procenta jen sousední Pardubický kraj. V celé ČR nezaměstnanost v prosinci vzrostla na čtyři procenta z listopadových 3,8 procenta.

Podle ředitele hradeckého krajského úřadu práce Martina Horáka nebyl prosincový nárůst nezaměstnanosti v porovnání s minulými lety nijak mimořádný. "Vývoj celého roku 2020 se s výjimkou jarních měsíců, v nichž byl nárůst z důvodu covidu, podobal předchozím letům a závisel na sezonních faktorech," řekl Horák. Udržení zaměstnanosti podle něj podporuje především státní program podpory Antivirus, který potrvá nejméně do konce února. "Takže ani v lednu by nezaměstnanost neměla nijak výrazně vzrůst," uvedl Horák.

Nabídka volných míst zůstává stále vysoká. Je to podle Horáka dáno i tím, že pro zaměstnavatele je problém získat cizince. Zároveň zaměstnavatelé volná místa v současné době nejistoty v nabídce nechávají a vyčkávají. "Předpokládají, že dříve či později pracovníky potřebovat budou. S uchazečem se tak třeba domluví, že zatím nenastoupí," řekl Horák.

Nezaměstnanost v prosinci vzrostla ve všech pěti okresech Královéhradeckého kraje. Nejvyšší byla na Náchodsku, kde vzrostla o půl procentního bodu na rovná čtyři procenta. Nejnižší byla s hodnotou 1,9 procenta stále na Rychnovsku, kde pracovní trh dlouhodobě ovlivňuje závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách. Rychnovsko mělo nadále i nejnižší nezaměstnanost v celém Česku.

Situace na trhu práce v prosinci podle Úřadu práce ČR odpovídala běžnému vývoji ke konci roku, kdy nezaměstnanost pravidelně roste. S příchodem zimy postupně končí sezonní práce zejména v zemědělství a ve stavebnictví. Na úřady práce přicházejí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy, nebo živnostníci, kteří dočasně přerušili činnost.

Zaměstnavatelé nadále hledají hlavně pracovníky do technických a dělnických profesí. Dlouhodobá poptávka je i po kvalifikovaných řemeslnících. Kvůli pandemii a vládním nařízením je zatím zastavena zimní sezona na horách. Například v Krkonoších v zimě vznikají ve službách stovky pracovních míst.

ČTK