Středa

28. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V kraji ubylo hospitalizovaných s covidem, potvrzena britská mutace

22. 1. 2021

page.Name
V krajských nemocnicích v posledních dnech mírně ubylo hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Nadále se však zdravotnická zařízení potýkají s výpadkem personálu, zdravotníků v nich chybí stovky. K dnešku bylo v celém kraji podáno 7381 očkovacích dávek. ČTK to řekli zástupci nemocnic. Nejhorší situace je v Trutnově.

V nemocnicích v kraji bylo k dnešku asi 485 hospitalizovaných s koronavirem, na jednotkách intenzivní péče (JIP) bylo zhruba 110 z nich. Před týdnem celkový počet těchto pacientů byl asi 540, z toho na JIP více než 120. Před měsícem bylo v nemocnicích v kraji zhruba 260 covid pozitivních pacientů, z toho 60 na JIP.

„V porovnání s pondělními počty hospitalizovaných jde o mírný pokles. Problémem i nadále zůstává vysoký počet v práci nepřítomných zdravotníků, který je stále vyšší než 300 z celkového počtu 3500," sdělil mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

V krajských nemocnicích leželo dnes 280 pacientů s covidem-19, z nich asi 60 na JIP. Z 326 covidových lůžek bylo dnes 46 volných. „Nejhorší situace zůstává v nemocnici v Trutnově, kde je stálý nápor nově hospitalizovaných pacientů s covid-19. Nemocnice si proto vypomáhají a covidové pacienty přebírají podle potřeby tak, aby měly dostatečnou kapacitu volných lůžek. V tuto chvíli se pacienti mimo region nepřeváží," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann. V soukromé vrchlabské nemocnici měli dnes 25 pacientů s covidem, tři z nich na JIP.

Od začátku ledna se v kraji očkuje proti koronaviru, první začala 2. ledna hradecká FN, ostatní nemocnice se přidávaly.

Z dosud použitých 7381 očkovacích dávek připadlo ke čtvrtečním 20:00 přes 36 procent na personál nemocnic a zdravotnické záchranné služby. Přes 21 procent dávek dostali ostatní lidé pracující ve zdravotnictví a v sektoru ochrany veřejného zdraví. Pracovníci a klienti sociálních služeb a senioři nad 80 let dostali v součtu 27 procent dosud použitých dávek, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Nejvíce dávek vakcín vyčerpali lidé ve věkové skupině mezi 30 až 49 lety, a to 35 procent. Hradecký kraj má přes 551 000 obyvatel.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji ve čtvrtek volných zhruba 25 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o tři procenta méně než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly tento čtvrtek nemocnice v kraji 230 lůžek, volných bylo okolo 18 procent, o dvě procenta méně než před týdnem. Pro pacienty s covidem tento čtvrtek zbývalo osm lůžek, pro ostatní 33. Standardních lůžek s kyslíkem bylo ve čtvrtek z 1278 volných zhruba osm procent, o procento více než před týdnem. Pro pacienty s covidem bylo ve čtvrtek volné jediné takové lůžko, vyplynulo z dnešních údajů ÚZIS.

Týdenní covidová statistika v kraji: 4701 nákaz a 73 úmrtí

Královéhradecký kraj nadále patří mezi regiony České republiky, které v poslední době zasáhl koronavirus nejvíce. Epidemická situace v kraji v poslední době stagnuje. Zvláště znepokojující jsou ale vysoké počty úmrtí lidí s covidem-19. Nejrychleji se nákaza nejen v kraji, ale v celé ČR šíří v okrese Trutnov. V hradeckém kraji byla potvrzena tzv. britská mutace nového koronaviru, která se šíří rychleji. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové a ministerstva zdravotnictví.

„V kraji stále probíhá komunitní přenos nákazy covid-19. Jedná se o plošný výskyt bez jakýchkoliv zvláštních věkových, skupinových či jiných specifik. Nejhorší situace je v okrese Trutnov, kde se denní počty nových případů drží již třetí týden na relativně stejných vysokých hodnotách," uvedl ředitel hradecké KHS Ivan Kučera. Podle něj v kraji byl potvrzen dosud jeden prokázaný případ tzv. britské mutace v okrese Náchod.

V okrese Trutnov za posledních sedm dní podle ministerstva přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1109 případů, o den dříve podle tohoto přepočtu 1094 a v pátek 15. ledna činil sedmidenní nárůst 1136 případů. Následuje okres Cheb v Karlovarském kraji, kde za týden přibylo 885 případů na 100 000 obyvatel.

Krajští hygienici za týden zjistili 4701 potvrzených případů covidu-19, před týdnem činil sedmidenní nárůst 5599, před tím 5861 a v pátek 1. ledna 4861.  Od začátku epidemie bylo v kraji zaznamenáno celkem 57 428 nákaz. Aktuálně nemocných bylo dnes dopoledne v kraji 7808, což je 1,4 procenta z celkového počtu obyvatel kraje, o čtyři desetiny procenta méně než před týdnem. Aktivních případů za týden ubylo o 2165.

S covidem-19 zemřelo v kraji 800 lidí, 73 úmrtí bylo za poslední týden. Dosud se uzdravilo 48 820 lidí, vyplynulo z údajů hradecké KHS.


ČTK
Foto: Jan Bartoš