Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Od pátku se lidé starší osmdesáti let mohou přihlásit na očkování

13. 1. 2021

page.Name
Obyvatelé hradeckého kraje z rizikové věkové kategorie nad 80 let budou brzy očkováni proti nákaze covid-19. Už v pátek se má pro ně spustit centrální registrační systém na očkování. Po registraci si lidé podle dalších pokynů zarezervují termín a pak se budou moci nechat očkovat v jednom ze sedmi současných očkovacích míst regionu.

Jak uvedl hejtman kraje Martin Červíček, cílem je bezodkladně aplikovat všechny vakcíny, které do kraje přijdou. V prvním čtvrtletí roku je od státu přislíbeno zhruba 62 tisíc dávek - v lednu 14 tisíc, v únoru 18 tisíc a v březnu 30 tisíc dávek vakcíny. V současné době probíhá očkování zdravotníků, rizikových pacientů v nemocnicích a také klientů a personálu v domovech pro seniory.

"V souladu s očkovací strategií České republiky předpokládáme, že i v našem kraji začneme očkovat osoby starší 80 let, které se zaregistrují a následně se podle pokynů objednají v rezervačním systému. Očkovat se budou moci nechat na jednom ze sedmi zřízených očkovacích míst v nemocnicích v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou a také ve Vrchlabí," potvrdil hejtman.

Od 15. ledna by registrační systém měl umožnit registrovat se na očkování osobám starším 80 let. Předpokládá se, že se lidé mladší 80 let a ostatní skupiny budou moci zaregistrovat od 1. února. Předpokládá se, že na začátku druhého čtvrtletí by mělo začít očkování i další veřejnosti v návaznosti na spuštění registračního systému.

"Máme přislíbeno, že každý měsíc dostaneme dodávku zhruba 100 tisíc dávek vakcíny. Do této fáze by se měla zapojit už i velká očkovací centra, která plánujeme zřídit pravděpodobně v každém okrese. Předpokládáme, že nám v jejich provozu pomohou zdravotníci nejenom z našich nemocnic. O konkrétních místech, podmínkách a o spuštění budeme veřejnost včas informovat," dodal Červíček.

Kromě stránek ministerstva zdravotnictví lidé budou postupně nacházet informace o očkování také na webové adrese koronavirus.kr-kralovehradecky.cz. Po spuštění centrálního registračního systému zde bude i uveden odkaz na registraci. Lidé získají informace či pomoc s registrací na centrální informační lince ke koronaviru 1221.

(hyš, tz-dl)
hynek@salonkyhk.cz