Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V hradeckém kraji zatím dostalo očkování 4500 lidí

15. 1. 2021

page.Name
Nemocnice v hradeckém kraji a jejich mobilní očkovací týmy dosud očkovaly proti koronaviru zhruba 4500 lidí, převážně zdravotníků, rizikových pacientů a lidí z domovů důchodců. Očkovací centra v nemocnicích postupně zvyšují kapacity. ČTK to dnes řekli zástupci nemocnic. V kraji očkuje proti covidu-19 Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Do domovů důchodců začaly tento týden jezdit mobilní očkovací týmy.

První v kraji začala 2. ledna očkovat hradecká fakultní nemocnice. I se zapojením mobilního očkovacího týmu, který funguje od 12. ledna, podala vakcínu zhruba dosud 2100 lidem.

"Mobilní očkovací tým začal očkovat klienty a zaměstnance sociálních zařízení, těch ke čtvrtečnímu večeru bylo naočkováno zhruba 400. Centrum také postupně navyšuje kapacity, k pátku 15. ledna bylo očkováno téměř 1700 lidí, od příštího týdne začne centrum podávat druhou dávku vakcíny," řekl dnes ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Krajské nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem daly očkování asi 1800 lidem a vrchlabská nemocnice přibližně 670. Krajské nemocnice začaly očkovat v pátek 8. ledna, soukromá vrchlabská v pondělí 11. ledna. Tento týden začaly očkovat seniory v domovech důchodců také mobilní týmy z krajské náchodské nemocnice a soukromé vrchlabské. "Z ostatních krajských nemocnic vyjedou mobilní očkovací týmy do domovů pro seniory očkovat v příštím týdnu," uvedla dnes mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Epidemická situace v kraji patří mezi nejhorší v ČR. Výrazné nárůsty počtu nakažených z minulých dnů se promítají do počtu hospitalizovaných, a to za situace výrazného nedostatku zdravotníků v nemocnicích.

Například v krajských nemocnicích dnes z důvodu pracovní neschopnosti či karantény chybělo 340 zdravotníků, víc než 11 procent. Nejhorší personální situace byla dnes v trutnovské nemocnici. "Tam chybí přes 80 zdravotníků, což je 17 procent z celkového počtu. Situace je tedy podobná jako minulý týden, mírně se zhoršuje," uvedla dnes pro ČTK Chytilová.

V nemocnicích v kraji bylo dopoledne celkem asi 540 hospitalizovaných pacientů s covidem, z nichž na jednotkách intenzivní péče (JIP) jich bylo více než 120. Pacienty s covidem léčí v kraji FN Hradec Králové, krajské nemocnice i soukromá ve Vrchlabí. Před měsícem bylo v nemocnicích v kraji zhruba 260 covid pacientů, z toho 60 na JIP.

Ve FN Hradec Králové se počet hospitalizovaných s koronavirem dnes pohyboval okolo 195, z nich téměř šest desítek bylo na JIP. "Problémem zůstává velká nepřítomnost zdravotnického personálu, v nemocnici nyní chybí více než 300 zdravotníků z celkového počtu 3500," řekl ČTK Sochor.

V posledních dnech hradecká FN zaznamenává pokles procenta pozitivity u PCR testů. "Například ve středu 13. ledna bylo provedeno 857 PCR testů, pozitivních bylo zhruba 30 procent z nich," dodal mluvčí.

V krajských nemocnicích léčili dopoledne přibližně 310 pacientů s covidem-19, z nichž téměř 60 v nejintenzivnější péči. Ve vrchlabské nemocnici bylo dnes 35 pacientů s covidem.

Na infolinku k očkování volaly stovky lidí

Královéhradecký kraj kvůli velkému zájmu posílili call centrum infolinky k očkování proti covidu. Za dnešní dopoledne se na ni obrátilo téměř 500 zájemců o pomoc s registrací na očkování. Nejčastější dotazy se týkaly problémů spojených s výpadky registračního systému, někteří chtěli radu, jak při registraci postupovat, řekli dnes ČTK zástupci hejtmanství. Krajská infolinka 495 817 110 je v provozu ve všední dny od 09:00 do 15:00 a není určená pro registraci. Nenahrazuje celostátní koronavirovou linku 1221, slouží jako další informační alternativa pro obyvatele regionu.

"Do dnešní 12:00 vyřídili naši zaměstnanci téměř 500 telefonátů. Vzhledem k tomuto náporu jsme se rozhodli naše call centrum posílit, a proto jsme proškolili dalších deset zaměstnanců, které bylo možné uvolnit z jednotlivých odborů krajského úřadu," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Ministerstvo zdravotnictví spustilo centrální registrační systém očkování pro lidi starší 80 let dnes od 08:00. Dopoledne provázely registrace problémy.

"Lidé, kteří se na infolinku dovolali, chtěli nejčastěji navádět, chtěli radu, jak při registraci postupovat. Například řešili to, že jim přišel PIN, ale registračním systémem se nedostanou dál," řekl v 9:30 ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann. Upozornil, že krajská infolinka neslouží k samotné registraci, ale k pomoci a k radě, jak postupovat.

"Nápor byl v prvních hodinách enormní, postupně opadl," řekl ČTK Lechmann.

Problém s registrací jednaosmdesátiletého příbuzného dnes dopoledne měla i žena, která vstoupila do systému krátce po 08:00. "Prvotní registrace se povedla, dostala jsem se přes první PIN, i když přišel až po 15 minutách. Pak jsem se pokoušela rezervovat konkrétní termín. Systém byl ale tak přetížený, že když jsem zadala termín, načítalo se to tak dlouho, že než jsem se k potvrzení rezervace dostala, byl obsazen. Když jsem chtěla vybrat jiný termín, objevovaly se i původní termíny, které se mi zobrazovaly jako obsazené, ale v nabídce byly stále," řekla ČTK.

Registrovat k očkování se mohou lidé starší 80 let přes web ministerstva zdravotnictví, Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nebo telefonní linku 1221. Vedle ministerských stránek lidé najdou informace o očkování také na krajském webu.

Po registraci si lidé podle dalších pokynů zarezervují termín a poté se budou moci nechat očkovat na jednom ze sedmi očkovacích míst v kraji, a to v krajských nemocnicích v Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou, ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové a také soukromé ve Vrchlabí.


ČTK