Úterý

6. června 2023

Nyní

17°

Zítra

22°

Svátek má

V kraji přibývá nemocnic očkujících seniory nad 80 let

18. 1. 2021

page.Name
V hradeckém kraji přibývá nemocnic, které očkují proti koronaviru seniory starší 80 let. Jako první v kraji je o víkendu začala očkovat Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové a dnes se přidala krajská Oblastní nemocnice Náchod. Ostatní krajské nemocnice se přidají po dodávce vakcíny a po proočkování zdravotníků a rizikových pacientů. Krajská nemocnice v Trutnově by měla začít očkovat v pátek, jičínská, královédvorská a rychnovská nejpozději na začátku příštího týdne.

"Po pátečním spuštění registrace očkování osob starších 80 let začala jako první krajská nemocnice očkovat nemocnice v Náchodě. Denně by tento týden měla naočkovat 48 osob starších 80 let. Oblastní nemocnice Trutnov by měla začít očkovat v pátek, zbylé tři krajské nemocnice příští týden," sdělil hejtman Martin Červíček (ODS).

FN Hradec Králové naočkovala o víkendu 150 seniorů starších 80 let a v očkování pokračuje tento týden. Hradecká fakultní nemocnice začala očkovat v kraji jako první, v sobotu 2. ledna. "Nemocnice pokračovala i během víkendu ve vakcinaci proti covidu-19, oočkovala 780 lidí, celkem od zahájení očkování 2. ledna více než 2500, další stovky očkoval v minulém týdnu mobilní tým," řekl dnes ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Pro první čtvrtletí roku má kraj přislíbenou dodávku 62.000 dávek vakcín. "Do dneška bylo do našeho kraje dodáno 1365 lahviček vakcíny, což v minimálním množství znamená 6825 očkovacích dávek. Z hradecké FN, která je pro náš region distribučním místem, jsme do dneška rozvezli do oblastních nemocnic 682 lahviček a předpokládáme, že do konce pracovního týdne vše proočkujeme," uvedl Červíček.

Zbývající vakcíny podle něj očkuje hradecká fakultní nemocnice. "Deklarovala, že do konce pracovního týdne bude mít také proočkováno. Proto očekáváme v průběhu tohoto týdne další slíbenou dodávku do našeho kraje, která mimo jiné umožní daleko více očkovat seniory registrované v centrálním systému," uvedl Červíček.

V hradeckém kraji se očkuje také v pobytových zařízeních sociálních služeb, kde k dnešku vakcínu dostalo více než 700 klientů. V domovech pro seniory očkují mobilní týmy z jednotlivých nemocnic. Jako první minulý týden byli v hradeckém kraji očkováni klienti krajského Domova důchodců U Biřičky v Hradci Králové, který je největším zařízením svého druhu v regionu.

V Královéhradeckém kraji byla dnes nákaza ve 13 zařízeních sociálních služeb, z nichž sedm je v karanténě. K dnešku bylo v kraji 161 klientů pozitivních na covid-19, což představuje zhruba pět procent všech klientů domovů pro seniory v regionu. Personálu v těchto zařízeních chybí téměř sedm procent, uvedli dnes zástupci kraje.

Hejtmanství chce plánovanou krajskou strategii očkování v úterý představit veřejnosti prostřednictvím živého videopřenosu na krajském účtu Youtube.

ČTK
Foto: Pavel Cajthaml