Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V nemocnicích je 450 hospitalizovaných s covidem, před měsícem to bylo 250

4. 1. 2021

page.Name
Počty pacientů hospitalizovaných s covidem-19 v Královéhradeckém kraji rostou. V současnosti jich je asi 450, z nichž přibližně 100 na jednotkách intenzivní péče (JIP). Před měsícem bylo v kraji asi 250 hospitalizovanou s touto nemocí, z toho na JIP téměř 70.

„Fakultní nemocnice Hradec Králové k dnešnímu dni evidovala zhruba 180 hospitalizovaných pacientů s covid-19, z toho téměř 50 je na jednotkách intenzivní péče. Pro srovnání - začátkem prosince 2020 bylo v hradecké FN hospitalizováno 114 pacientů s koronavirem,“ řekl dnes ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

V hradecké fakultní nemocnici chybí z různých důvodů zhruba 250 zdravotníků. „Ředitel FN Hradec Králové v této souvislosti oslovil studenty Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, aby přišli pomoci,“ řekl dnes ČTK Sochor.

Očkovací dávku za víkend dostalo v hradecké FN více než 340 lidí, převážně zdravotníků nemocnice. „V pracovních dnech budeme očkovat v odpoledních hodinách, objednaných je 70 lidí každý den. Podle plánu by měly další dodávky vakcín přicházet průběžně každý týden, podle dodávek upravíme kapacitu očkovacího centra,“ dodal Sochor.

Královéhradecký kraj připravuje strategii pro očkování v minimálně pěti očkovacích centrech, která vzniknou během března. „Nejpozději od 11. ledna budeme očkovat v pěti krajských nemocnicích v Trutnově, Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem. Zájem projevila také nemocnice ve Vrchlabí, se kterou teď dojednáváme podrobnosti,“ uvedl hejtman hradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Podle něj by v prvním čtvrtletí měli projít očkováním proti koronaviru zdravotníci, rizikoví pacienti, pracovníci a senioři v sociálních službách. „Očkování další veřejnosti plánujeme zahájit zřejmě ještě v průběhu prvního čtvrtletí roku podle objemu vakcín, které bude mít Královéhradecký kraj k dispozici. Na první čtvrtletí máme přislíbeno zhruba 62 000 vakcín a netrpělivě očekáváme další větší objemy vakcín, které bychom měli obdržet ke konci března tohoto roku,“ pronesl Červíček.

S nedostatkem personálu se potýkají také v krajských nemocnicích. V nich je hospitalizovaných asi 270 pacientů s covidem, z nichž asi padesátka na JIP. „Naplněnost lůžek je přibližně z 96 procent. Z důvodu pracovní neschopnosti či karantény chybí více než 240 zdravotníků, což je citelné a jejich absence je zároveň limitující pro další rozšiřování počtu covidových lůžek,“ sdělila mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Kraj proto také začal znovu oslovovat dobrovolníky a studenty z krajských zdravotnických škol v Hradci Králové, Náchodě a Trutnově. Hejtman také požádal Armádu ČR, která dnes poskytla 22 vojáků na pomoc náchodské nemocnici. Také v nemocnici v Jičíně ode dneška vypomáhají čtyři vojáci.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji v neděli volných zhruba 26,8 procenta ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, zhruba o deset procent méně než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly v neděli 3. ledna nemocnice v kraji 231 lůžek, volných bylo okolo 23 procent. O sedm dní dřív, 27. prosince, bylo na odděleních JIP a ARO volných zhruba 22,5 procenta z 231 lůžek. Standardních lůžek s kyslíkem bylo tuto neděli z celkových 1344 volných 11,8 procenta, o 2,8 procenta méně než před týdnem, vyplynulo z dnešních údajů ÚZIS.

V domovech důchodců přibývá nakažených covidem

Zástupci Královéhradeckého kraji dnes označili situace v zařízeních pobytových služeb sociální péče v kraji za vážnou. Klienti nakažení covidem-19 jsou ve 12 z 80 zařízení v kraji. Nakažených koronavirem je 150 z 3250 klientů, tedy 4,6 procenta z celkového počtu. Pracovníků nemocných nebo v karanténě je 5,6 procenta, vyplynulo z dnešního sdělení zástupců hejtmanství. Personální výpadky v domovech důchodců zajišťuje krajský pohotovostní mobilní tým a dobrovolníci.

„Nemocných či v karanténě je 139 ze 2465 pracovníků těchto služeb,“ sdělil mluvčí kraje Dan Lechmann.

V Královéhradeckém kraji se situace v domovech důchodců za týden zhoršila, na začátku minulého týdne byli nakažení covidem klienti 11 domovů důchodců, pozitivních na covid bylo zhruba 4,2 procenta všech klientů. Z důvodů nemoci nebo karantény v zařízeních pobytových služeb sociální péče chybělo zhruba 4,7 procenta personálu.

Silně zasažen je například městský domov důchodců Zdislava v Třebechovicích pod Orebem na Královéhradecku. Z 46 klientů třebechovického domova důchodů bylo o víkendu nakažených nebo v izolaci 42, kvůli nákaze chyběla zhruba polovina personálu. Nákaza se objevila v zařízení zhruba v polovině prosince a naplno zasáhla domov před vánočními svátky.

S výrazným výpadkem personálu se potýkají také zdravotnická zařízení v kraji, kde navíc rostou počty hospitalizovaných.

Index protiepidemického systému PES v kraji byl dnes na 89 ze sta. Před týdnem byl 75 bodů. Kraj je v nejhorším rizikovém stupni z pětibodové škály. Nejhorší situace je podle skóre PES v okrese Trutnov, který dnes zůstával na 99 bodech.


ČTK