Pátek

2. června 2023

Nyní

16°

Zítra

12°

Svátek má

Ceny jízdného v regionální dopravě půjdou nahoru

10. 11. 2021

page.Name
Vyrovnání ekonomických ztrát a postupující inflace, která zrychlila na zhruba 5,8 procenta. To jsou faktory, které ženou v posledních týdnech ceny nahoru téměř ve všech odvětvích včetně veřejné regionální dopravy. Královéhradecký kraj od 12. prosince změní ceník jízdného, pro běžného cestujícího znamenat zdražení v řádech korun.

Zdražení odůvodňuje tím, že jde o snahu nepřistupovat k plošnému omezování autobusových a vlakových spojů v regionu, a reaguje také na zdražování vstupů v čele s vývojem cen pohonných hmot a dalších provozních nákladů.

„Úprava ceníku umožní částečné vyrovnání ekonomických ztrát, respektive výpadku příjmů v krajském rozpočtu nejen v důsledku snížení poptávky na cestování veřejnou dopravou v souvislosti s pandemickými opatřeními, ale také například kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot a dalších provozních nákladů,“ nechal se slyšet Václav Řehoř, radní Královéhradeckého kraje odpovědný za oblast dopravy.

Kromě dílčí úpravy obyčejného jízdného v roce 2019 jde v hradeckém kraji o první větší úpravu ceníku jízdného od roku 2013. 

Od 12. prosince bude novinkou rozšíření platnosti síťové jízdenky pro kolo i na vlaky Českých drah a zavedení roční síťové jízdenky za 14 652 korun, se kterou mohou lidé cestovat v Královéhradeckém i Pardubickém kraji se všemi dopravci zapojenými do IDS IREDO.

Na rychle rostoucí inflaci v Česku reagují prakticky všichni dopravci, jako například České dráhy, RegioJet nebo Leo Express. Podle analytiků je navýšení cen v dopravě téměř jisté.

České dráhy zvednou ceny v novém jízdním řádu, který začne platit v neděli 12. prosince, v průměru o inflačních 3,2 procenta. Státní dopravce však zohledňuje inflaci každoročně. Pro dopravce bude do budoucna zásadní to, jaký směr naberou ceny pohonných hmot i dalších komodit.

 čtěte také:  Kraj získá modernější vlaky. Přitáhnou víc cestujících


Hynek Šnajdar

hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek