Sobota

2. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Covid se nebezpečně šíří, za týden stoupl počet případů o 59% na 2089

12. 11. 2021

page.Name
Ještě před týdnem bylo v hradeckém kraji zaznamenáno 1311 novým případů nákaz koronavirem. To už však dnes neplatí, protože šíření covidu-19 v regionu zesílilo. Za posledních sedm dní vzrostl počet nákaz o 59 procent na 2089 případů. V týdnech předtím přírůstky činily 551 a 293 případů. Počet úmrtí u lidí s covidem v uplynulém týdnu vzrostl na šest z předchozích tří za týden.

Za posledních sedm dní v kraji přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 379 nakažených, v týdnech předtím bylo incidenční číslo na hodnotách 240 a 101. Přes sílící epidemii patří hradecký kraj nadále k méně zasaženým regionům v Česku. Nižší incidence byla v Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji. V celé ČR sedmidenní incidence dnes činila 614 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Podle hejtmana Martina Červíčka byly podobně vysoké denní nárůsty v regionu zaznamenány loni na podzim. „Chci proto znovu každého poprosit a vyzvat k dodržování základních pravidel, která nás mohou ochránit před dalším zrychlováním epidemie. V tuto chvíli se ve spolupráci s hygieniky a hasiči připravujeme i na možnost terénního testování. Ve školách za 14 dní začne plošné antigenní testování, my už ale v příštím týdnu v některých školách provedeme odběry PCR testů, a to na základě vyhodnocení a rozhodnutí krajské hygieny,“ uvedl hejtman.

  čtěte také:  Většina lékařů a sester si ani nestihla odpočinout


Ve špitálech dál přibývá nemocných s covidem, nyní se jich tam léčí 90. „V kraji se počet pacientů s covidem-19 za týden zdvojnásobil. Hrozí, že příští týden by mohly nemocnice v kraji hospitalizovat až 200 pacientů s covidem, za dva týdny až 400. Tím bychom se v podstatě znovu dostali do stavu loňské podzimní vlny epidemie, kdy musela být výrazně omezena péče v nemocnicích,“ řekl Červíček.

V nemocnicích v kraji nyní platí plošný zákaz návštěv. Průběžně navyšují počty covidových lůžek, částečně omezují neakutní péči a připravují se na další nárůst hospitalizovaných. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes ráno pečovali o 38 lidí s covidem, před týdnem jich bylo 27. „Zhruba třetina hospitalizovaných potřebuje intenzivní péči,“ řekl její mluvčí Jakub Sochor. Fakultní nemocnice již musela omezit některé neakutní operace, aby se zdravotníci mohli věnovat pacientům s covidem. Rovněž trutnovská nemocnice omezila plánovanou operativu a také provoz rehabilitačního, ortopedického a onkologického oddělení.

Do minulého týdne zajišťovaly péči o pacienty s covidem dvě kliniky, poté nemocnice pro pacienty s covidem otevřela jedno oddělení na urologické klinice a v úterý další covidová lůžka na plicní klinice. „Při dalším nárůstu počtu pacientů je nemocnice v souladu se svým pandemickým plánem připravena přeměnit na covidová oddělení i další pracoviště,“ sdělil mluvčí.

Od pondělí budou v nemocnicích v zemi znovu pomáhat vojáci. Žádost o poskytnutí personální pomoci zašle i Královéhradecký kraj. „Předpokládáme nasazení vojáků na běžných i covidových odděleních, případně na odběrových a očkovacích místech nemocnic. Armádu požádáme o nasazení 22 vojáků,“ řekl hejtman. V náchodské nemocnici by mohlo v následujících týdnech vypomáhat šest vojáků, v rychnovské tři, v trutnovské pět, jičínské šest a ve dvorské dva.

S růstem nemocných přibývá ve fakultní nemocnici i aplikací monoklonálních látek proti covidu-19. „Zatímco před několika týdny šlo o jednotky aplikací denně, nyní to je kolem deseti denně. V zásobě nyní máme stovky dávek,“ prozradil mluvčí. Průběžně stoupá i proočkovanost pracovníků nemocnice, která činí přes 70%.

Současně se zvyšujícími se počty nově nakažených stoupá také tempoočkování proti koronaviru. V posledních týdnech zdravotníci v kraji denně očkují v průměru 2000 osob. Aktuálně je v kraji alespoň jednou očkováno už přes 71 procent populace starší 16 let. Očkovací místa navyšují denní kapacity v závislosti na počtu zájemců a do očkování vakcínou Pfizer se zapojilo už 146 praktických lékařů ve všech pěti okresech regionu. 

V pobytových službách sociální péče v kraji jsou celkem čtyři klienti covid pozitivní. Nákaza je prokázána v sedmi zařízeních, z nichž čtyři zřizuje kraj. Situace je stabilizovaná a žádné zařízení není aktuálně v karanténě. V zařízeních platí režimová protiepidemická opatření. Neplatí zde plošný zákaz návštěv.

V osmi krajských školách bylo tento týden 21 žáků a pět pedagogů pozitivních, 194 žáků muselo do karantény. V republice se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 109 839 lidí, což představuje 20% z 549 400 obyvatel kraje. Z nemoci se vyléčilo 104 457 lidí a 1839 jich zemřelo.

(ČTK-hyš-dl)
redakce@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler