Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Opatření proti covidu se zpřísňují, pojišťovny už nehradí preventivní testy

1. 11. 2021

page.Name
Chcete si udělat PCR nebo antigenní test? Až na výjimky si ho budete muset zaplatit. Chcete jít do restaurace? Připravte se na to, že hospodští po vás budou chtít potvrzení o bezinfekčnosti. To jsou namátkou vybraná zpřísnění, které ode dneška nově platí po celém Česku.

Preventivní testy na nákazu covid-19 už nebudou hradit zdravotní pojišťovny. Výjimkou budou děti do 18 let, dále lidé s příznaky, jež na test pošlou lékaři či hygiena, nebo ti, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů a lidé plně očkovaní či po první dávce. Maximální výše ceny testů je maximálně 814 korun za PCR test a 201 korun za antigenní test. 

Mění se rovněž délka platnosti. U PCR testů se z původního týdne zkracuje na tři dny a u antigenního ze tří dnů na jeden den. Děti do 12 let nebudou potřebovat doklad bezinfekčnosti, ani test nebo doklad o prodělané nemoci při návštěvách restaurací nebo zájmových kroužků.

COVID V ČÍSLECH
V kraji se nákaza nyní nejvíce šíří v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel zhruba 175 nákaz, před týdnem 96.
V okresech Hradec Králové a Trutnov podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 164 a 135 nakažených, před týdnem na Hradecku okolo 105 a na Trutnovsku zhruba 68 případů.
Jičínsko má sedmidenní incidenci na hodnotě zhruba 111, před týdnem to bylo 85 nakažených. Nejlépe v kraji je na tom nyní okres Náchod, kde bylo zjištěno za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel zhruba 73 nákaz, před týdnem asi 37.  ČTK

Kdo přijde do restaurace a baru, musí počítat s tím, že ho v podniku provozovatel zkontroluje, zda má potvrzení o bezinfekčnosti. To zahrnuje potvrzení o testu, očkování či prodělání koronaviru. 

Školáci se budou kontrolovat zatím jen v osmi moravských regionech, kde je nejhorší epidemická situace. Neočkovaní učitelé budou muset nosit při výuce respirátory.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: FN HK