Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Laboratoř potvrdila první případ varianty omikron v kraji

17. 12. 2021

page.Name
Laboratoř potvrdila první případ varianty covidu-19 omikron v Královéhradeckém kraji. Jde o muže, který se vrátil z Afriky. U druhého podezřelého případu v regionu, který s potvrzeným souvisí, dosud nebyla dokončena sekvenace odebraného vzorku. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

„V kraji máme jeden potvrzený případ varianty omikron po příjezdu z Afriky. Jde o muže. U druhého případu, ženy, kde se jedná o podezření na omikron, bychom měli mít výsledky k dispozici příští týden. Jde o členy jedné rodiny,“ uvedla Krejčí. Podle ní nebylo dosud zjištěno, že by se omikron v Královéhradeckém kraji šířil komunitně.

Členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala tento týden upozornili na to, že i přes malý počet prokázaných případů se nakažlivější varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky.

První oficiálně potvrzený případ omikronu v ČR byl koncem listopadu u ženy z Liberce, která se vrátila z Afriky. Hygienici poté odhalili další nakažené na jižní Moravě. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji slábne. Incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, dnes v kraji oproti čtvrtku klesla na 733 z 763, před týdnem v pátek byla na hodnotě 895. V celé republice sedmidenní incidence dnes činila 704. V současnosti se nákaza v kraji nejvíce šíří v okrese Hradec Králové a naopak nejméně na Náchodsku. Ve všech pěti okresech kraje sedmidenní incidence v mezitýdenním srovnání klesla, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví.

ČTK