Sobota

2. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-5°

Svátek má

Průmysl Královéhradeckého kraje v pololetí zrychlil růst na 21 procent

10. 10. 2021

page.Name
Průmysl Královéhradeckého kraje v prvním pololetí letošního roku výrazně zrychlil růst. Největším průmyslovým firmám v kraji za prvních šest měsíců roku vzrostly tržby o 20,8 procenta na 98 miliard korun, zatímco v prvním čtvrtletí firmy vykázaly nárůst tržeb o 6,4 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Statistika se v hradeckém kraji týká 132 firem s více než 100 zaměstnanci.

Letošní růsty tržeb jsou ovlivněné epidemií koronaviru, která loni průmysl výrazně omezila. Letošní výsledky jsou porovnávány s loňskou nižší základnou.

Růst výroby s sebou však v Královéhradeckém kraji nepřinesl nová pracovní místa. Počet pracovníků v podnicích sledovaných statistky v prvním pololetí meziročně klesl o tři procenta na 45 985 lidí. Průměrné platy v průmyslu kraje meziročně vzrostly o 10,6 procenta na 36 393 korun. Celostátně se průměrný plat v průmyslu zvýšil o 6,7 procenta na 38 723 korun.

Celá ČR vykázala růst tržeb v průmyslu za leden až červen 21,6 procenta. Vyšší růst než hradecký kraj měl průmysl v sedmi krajích. Počet pracovníků v největších průmyslových podnicích v ČR do konce června meziročně klesl o 2,5 procenta na 815 700 lidí.

Statistika zachycuje firmy, které mají sídlo na území kraje. Nejsou v ní tak výsledky výroby v závodech mladoboleslavské automobilky Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku a ve Vrchlabí na Trutnovsku. Oba závody mají dohromady asi 10 000 lidí a Škoda Auto je tak největším zaměstnavatelem v kraji.

ČTK
Foto: ŠKODA AUTO Storyboard