Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

52 případů za den. Jsme pod enormním tlakem, hlásí záchranka

8. 2. 2021

page.Name
Více telefonátů na tísňovou linku kvůli příznakům covidu-19 a více výjezdů k nemocným s koronavirem. K tomu práce navíc s organizací domácích odběrových týmů a s převozem covidových pacientů mimo kraj. To jsou příčiny extrémního vytížení, které v posledních dnech zažívají na záchrance.

„Všechna naše pracoviště jsou v současné době enormně zatížena,“ hlásí mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Letos už záchranáři ošetřili téměř 1500 nemocných s již prokázaným onemocněním covid-19. Většinou si zdravotní stav pacientů následně vyžádal převoz do nemocnic. „Smutný rekord jsme v tomto ohledu zaznamenali v pátek 5. února, kdy naše posádky během denní směny zasahovali u 52 případů. Covid pozitivních v tento den bylo 37% našich pacientů,“ upozornil Novák.

Dalších 230 pacientů převáželi zdravotničtí záchranáři v rámci tzv. sekundárních transportů, tedy z jedné nemocnice do druhé. Zatímco zkraje roku to byly transfery převážně po hradeckém kraji, v poslední době výrazně přibyly převozy mimo region. To často znamená i hodiny intenzivní péče o nemocné na umělé plicní ventilaci.

Některé sanitky záchranáři operativně doplnili zádržným systémem pro bezpečné použití přístrojů pro mimotělní oběh (ECMO). Od počátku minulého týdne může záchranka k mezikrajským transportům využívat i policejní vrtulník.

„Zatím nejdelší cestu absolvovala minulý týden naše posádka z Rychnova nad Kněžnou, která z místní nemocnice převážela nemocného ve vážném stavu do Českých Budějovic,“ upřesnil mluvčí Ivo Novák.

čtěte také: Dřív trval výjezd na hory hodinu. Dnes dvě a půl


V lednu zaznamenali záchranáři rekordní počet 5402 výjezdů, což je 700 víc než za stejné období loňského roku. „Samotné číslo je alarmující, nicméně musíme si uvědomit ještě jednu skutečnost. V lednu 2020 jsme tradičně měli velké množství výjezdů k úrazům na horách. Tam se ale letos jezdí minimálně. Přesto jsou, vzhledem k výše uvedeným statistikám, naše kapacity na hraně,“ zdůraznil Novák.

Pokud by došlo k otevření lyžařských středisek, situace by se mohla ještě zhoršit. Záchranáři by se museli navíc kromě covidových pacientů vypořádat s úrazy na sjezdovkách. A těch jsou desítky denně. „Problematické by bylo také směřování traumatických pacientů do zdravotnických zařízení, jejichž vytížení je vzhledem k pandemii enormní. Nemocnice, které se běžně starají o zraněné lyžaře (Trutnov, Rychnov nad Kněžnou), jsou zcela zahlceny pacienty s covidem-19,“ řekl Novák.

Enormně vytížená jsou nyní všechna pracoviště krajské záchranky. „Covidové hovory“ operátorů tísňové linky jsou výrazně delší a vytíženost operátorů tak stoupá. „V praxi to generuje až více než dvacet hodin nepřetržitého hovoru pěti kolegů za směnu,“ sdělil Novák.

S organizací práce domácích odběrových týmů pomáhají tři studenti oboru záchranář. Zvyšuje se počet zásahů u nemocných s koronavirem. Vzhledem k nutnosti ochrany posádek prostřednictvím obleků a respirátorů nebo masek a následné dekontaminaci se prodlužuje i doba nedostupnosti výjezdové skupiny. „Proto jsme již od ledna navýšili počet našich posádek o další tři,“ dodal mluvčí záchranky Ivo Novák.

 čtěte také: Královny a králové roku. Zdravotníci!


(pac, tz-ino)

pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jan Bartoš