Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Britská mutace viru v kraji? Zatím je stále potvrzený jen jeden případ

8. 2. 2021

page.Name
Epidemie v kraji neustupuje, nejhorší situace je stále v okrese Trutnov. To jsou dvě špatné zprávy o covidu-19. Je tu ale jedna dobrá: do kraje už dorazila vakcína Astra Zeneca. A pak je tu jedna informace, na kterou se zatím čeká: Odpověď na otázku, jak je to s možnou mutací viru.

Jednou z možných příčin zhoršené situace může být výskyt nakažlivější britské mutace viru. Laboratorní výsledky ze zkoumání několika dalších vzorků ale zatím nejsou známé.

„V našem kraji oficiálně zůstává potvrzen pouze jeden případ. Stále totiž netrpělivě čekáme na zprávu Státního zdravotního ústavu, který zkoumá vzorky z našeho kraje a měl by potvrdit, o jaký typ mutace se jedná,“ sdělil královéhradecký hejtman Martin Červíček.

Informace je podle něj důležitá pro přesné informování veřejnosti a pro epidemická opatření v regionu.

V kraji za poslední týden přibylo 5489 nových případů nákazy covid-19. V trutnovském okrese za stejnou dobu přibylo 1295 infikovaných v přepočtu 100 tisíc obyvatel. Předchozí týden to bylo 1205 nakažených. To je nejhorší epidemická situace v Česku.

V kraji se aktuálně testuje na covid-19 na devíti místech. Za posledních deset dnů se provedlo přes 18 tisíc PCR testů. Kraj ve spolupráci s nemocnicemi a armádou připravuje nasazení mobilních testovacích týmů mimo zdravotnická zařízení v nejpostiženějších lokalitách.

Od ledna se v kraji očkuje proti covid-19 v sedmi nemocnicích. „K 7. únoru bylo proočkováno 18 tisíc 273 dávek vakcíny ze zhruba 20 tisíc dávek, které do našeho kraje dorazily. Druhou dávku dostalo už téměř pět tisíc osob a zhruba stejný počet je očkovaných seniorů starších 80 let. Zároveň čekáme na další dodávku vakcíny, která by měla umožnit očkovat další zájemce,“ řekl hejtman.Dosud se očkovalo vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna. Dnes do kraje dorazilo 4600 dávek vakcíny Astra Zeneca. Zhruba polovina zůstala Fakultní nemocnici Hradec Králové, zbytek se rozdělí mezi nemocnice hradeckého kraje, kde se aktuálně očkuje.

Od dubna se má očkování přesunout do speciálních center. Aplikovat by se mělo minimálně 100 tisíc dávek vakcíny měsíčně. Kraj chystá očkovací centra minimálně na sedmi místech - v Hradci Králové, Náchodě, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou a ve Vrchlabí. V Trutnově bude na zimním stadionu.

Očkovací místa by mohla vzniknout i v Broumově, Jaroměři a Novém Bydžově.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek
Graf a tabulka: Krajská hygienická stanice v Hradci Králové