Pátek

9. června 2023

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hejtman Červíček jedná v Polsku o případné pomoci nemocnicím

19. 2. 2021

page.Name
Královéhradecký hejtman Martin Červíček (ODS) jedná v polském pohraničí o případné pomoci přetíženým nemocnicím s covidovými pacienty. Šlo by o pomoc v situaci, kdy už nebude možné přemísťovat pacienty v Česku. Uvedl to dnes v České televizi. Polsko podle něj nabídlo určitou kapacitu, kdyby ji česká strana potřebovala.

Červíček chce kontaktovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a snažit se o zajištění spolupráce mezi oběma zeměmi. V posledních dnech také Ústecký a Karlovarský kraj usilovaly o možnost pomoci v Německu. Stát chce ale o pomoc v zahraničí požádat, až bude kapacita lůžek v Česku vyčerpaná.

Červíček televizi řekl, že v posledních dnech zjišťoval možnosti v Polsku, které je v lepší situaci než Česká republika. "Polská strana nabídla určitou kapacitu, kdybychom potřebovali přemísťovat pacienty," řekl. Jednotky případů mohou situaci v nemocnicích odlehčit.

"Předpokládám, že budu kontaktovat pana premiéra a budu se snažit případně o zajištění spolupráce mezi Českou republikou a Polskem, aby v případě, že už nebude možné přemísťovat pacienty mimo náš region po území České republiky, bychom mohli využít i tuto příležitost," řekl Červíček. Situace podle hejtmana není jen o kapacitě lůžek, ale také o personálu. Nejhorší je to na intenzivních lůžkách, a to nejen u covidových pacientů.

V kraji je už týden zavřené Trutnovsko, vyjíždět nebo vjíždět se do okresu smí jen na základě stanovených výjimek. Červíček nepředpokládá, že by byla na řadě uzávěra okresů Náchod nebo Hradec Králové. "Aspoň o tom nejsem informován," uvedl. Dodal, že tomu nenasvědčují ani závěry hygieniků nebo ministerstva zdravotnictví.

ČTK