Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Když budou nemocnice plné, mohl by kraj vozit pacienty do Polska

23. 2. 2021

page.Name
Polské nemocnice v pohraničí přislíbily pomoc při léčbě českých pacientů s covidem-19. Královéhradecký kraj by nabídku využil v momentě, kdy budou jeho nemocnice zaplněné a zároveň už nebude možné převážet pacienty do jiných zdravotnických zařízení uvnitř republiky.

V kraji je 632 covidových lůžek. Téměř všechna jsou obsazená. Zbývají poslední desítky volných, i ty ale můžou být kvůli zhoršené pandemické situaci brzy obsazené. Na zřízení dalších covidových oddělení nemají nemocnice dost personálu. Aby si uvolnily kapacity pro další hospitalizované, převáží pacienty do jiných českých špitálů. Pokud by to už nebylo možné, šancí by mohlo být Polsko.

Aktuální počty nemocných s covidem-19
*Fakultní nemocnice Hradec Králové        210 
*Zdravotnická zařízení hradeckého kraje  380
  z toho:     Oblastní nemocnice Náchod   120
                 Oblastní nemocnice Jičín           80
                 Oblastní nemocnice Trutnov   65
           Městská nemocnice Dvůr Králové    25
       Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou  20
 Léčebna dlouhodobě nemocných Jaroměř 40
 Léčebna dlouhodobě nemocných Bydžov  30

„Minulý týden proběhlo předběžné jednání s polskou stranou o možnostech případného využití příhraničních kapacit tamních nemocnic. Předběžně máme přislíbeno zhruba 35 lůžek, která bychom využili ve chvíli maximálního naplnění našich lůžkových kapacit bez možností dalšího přemístění pacientů do nemocnic v jiných regionech republiky,“ oznámil hejtman kraje Martin Červíček.

O možnosti případného přesouvání nakažených do Polska už jednal s českým premiérem Andrejem Babišem. „Jsem s ním domluven na způsobu požádání o případnou pomoc při převozu pacientů za hranice republiky,“ sdělil Červíček.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš