Nemocnice jsou stále téměř plné, pod největším tlakem jsou ve Dvoře
12. 2. 2021

„Od úterního rána odebrali vojáci již více než 980 lidí a odhalili přes 60 pozitivních. Vedení trutnovské nemocnice to hodnotí jako úspěch. Pokračují dál. Během čtvrtka například bylo celkem i s nemocničními odběry provedeno 700 antigenních testů," řekla ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.
Trutnovsko patří v hradeckém kraji k okresům, kde se nákaza šíří nejrychleji. Nemocnice jsou tam pod největším tlakem. Mobilní odběrové týmy armády by měly podle vedení kraje zmírnit prudký a zatím nevyjasněný nárůst nákazy v tomto regionu.
V krajských nemocnicích bylo dnes hospitalizováno zhruba 370 pacientů s covidem, z nichž okolo 60 v intenzivní péči. „Volných standardních lůžek je 40 a čtyři intenzivní. Pod největším tlakem je nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem," řekla dopoledne Chytilová.
Celkem se dnes s v nemocnici léčilo zhruba 615 pacientů s covidem-19, z nichž zhruba 125 vyžadovalo intenzivní péči.
Hradecká FN chystá otevření dalšího oddělení pro covid-19 pozitivní pacienty. „Problémem ale zůstává velký počet v práci nepřítomných zdravotníků," uvedl mluvčí FN Jakub Sochor. Ve FN pokračuje testování veřejnosti antigenními testy a také PCR testy, například ve středu bylo provedeno zhruba 900 PCR testů, asi třetina z nich byla pozitivních. „I nadále pokračuje očkování proti covidu-19. Očkovací centrum hradecké FN podalo od začátku ledna více než 9000 dávek vakcín, téměř 3000 lidí již dostaly druhou dávku vakcíny," dodal Sochor.
Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji ve čtvrtek volných zhruba 22 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o dvě procenta víc než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly tento čtvrtek nemocnice v kraji 230 lůžek, volných bylo okolo 18 procent, o necelých osm procent víc než před týdnem. Standardních lůžek s kyslíkem bylo ve čtvrtek z 1278 volných zhruba osm procent, zhruba stejně jako před týdnem. Pro pacienty s covidem zbývala čtyři taková lůžka, pro ostatní 97, vyplynulo z údajů ÚZIS.
V hradeckém kraji za týden přibylo 5613 nákaz, před týdnem 5533V Královéhradeckém kraji za týden přibylo 5613 nákaz, 69 úmrtí lidí s covidem-19 a 406 aktivních případů koronaviru. Aktuálně nemocných bylo dnes dopoledne 9088, tedy více než 1,6 procenta z celkového počtu obyvatel kraje. Dosud zemřelo v souvislosti s covidem 1045 lidí, vyléčených je 64 012, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Před týdnem 5. února byl sedmidenní nárůst nákaz 5533, před tím 5571, 4701 a v pátek 15. ledna 5599. Stále vysoké jsou počty úmrtí lidí s covidem-19, před týdnem za sedm dní těchto případů přibylo 75, před tím 101, 73 a 79. Aktivních případů přibylo před týden za sedm dní 321, před tím 553, o týden dříve těchto případů ubylo o 2165 a v pátek 15. ledna jich za sedm dní zase přibylo o 300. Nejvíce aktivních případů je v okresech Trutnov a Hradec Králové, a to 2748 a 2622, naopak nejméně na Rychnovsku 899. Na Trutnovsku za posledních sedm dní podle ministerstva zdravotnictví přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1109 případů, před týdnem podle tohoto propočtu zhruba 1154 případů a o týden dřvíe 1064. V ČR jsou na tom hůře jen okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji, kde za týden přibylo zhruba 1113 a 1111 případů na 100 000 obyvatel. |
ČTK
Foto: Jan Bartoš