Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Omezte cestování, setkávání, chraňte se, prosí ředitelé nemocnic. Jinak bude hůř

15. 2. 2021

page.Name
Na hranici svých možností a s velkou obavou, že situace bude ještě horší, vydali ředitelé zdravotnických zařízení v Královéhradeckém kraji výjimečnou výzvu. Žádají v ní, aby se lidé chovali zodpovědně a pomohli tak zlepšit zatím velmi nepříznivou pandemickou situaci.

Spoluautory je sedm ředitelů - například Vladimír Palička (Fakultní nemocnice Hradec Králové), Miroslav Procházka (Oblastní nemocnice Trutnov), Miroslav Vávra (Nemocnice Dvůr Králové) a také Libor Seneta (Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje).

Připomínají, že situace v nemocnicích v našem kraji je kritická. Nápor pacientů s covid-19, kteří potřebují hospitalizaci, trvá už několik týdnů. Špitály sice přijaly řadu opatření, přesunuly zaměstnance a otevíraly opakovaně nová covidová oddělení, příliv pacientů přesto neustává. Nemocnice jsou i nadále přetížené.

„Zajištění péče o všechny akutní případy a také o pacienty s covid-19 je možné jen díky obrovskému nasazení všech zaměstnanců nemocnic. Možnosti otevírání dalších oddělení jsou již velmi omezené a zajištění péče o pacienty je v některých dnech možné již jen díky transportům pacientů do jiných regionů. Bohužel, vyhlídky na nejbližší týdny nejsou příliš optimistické,“ napsali ředitelé.

 čtěte také: Trutnov rozdával roušky, 5 kusů každému


V extrémní situaci se dnes obrátili na spoluobčany s nevšední výzvou. Žádají, aby dodržovali všechna nařízení a hygienická opatření. „Omezte své sociální kontakty na nezbytné minimum a vyhýbejte se setkávání většího množství lidí. Mějte na paměti, že koronavirus může nakazit vás i vaše nejbližší, a že těžký průběh nemoci se netýká jen seniorů, ale mnohdy dopadá i na daleko mladší lidi. I ti jen s obtížemi překonávají kritický stav a někdy ho ani přes veškeré naše úsilí nezvládnou,“ uvedli doslova v písemné výzvě.

„Děláme pro všechny nemocné v našich nemocnicích, ať již s covid-19 či jinými závažnými chorobami maximum možného. Neztěžujte to, prosím, nám ani našim nemocným svým neuváženým chováním. I Vy se můžete ocitnout mezi nimi,“ upozornili ředitelé.

Zároveň vyzvali spoluobčany, aby pomohli snížit počet hospitalizovaných pacientů i počet zemřelých dodržováním všech platných nařízení. „Buďte, prosíme, rozumní. Víme, že už těch nejrůznějších restrikcí a omezení máme všichni dost a už se nemůžeme dočkat návratu k normálnímu životu. Zatím to ale není možné,“ vyzvali.

O co žádají ředitelé nemocnic:
*omezte cestování a setkávání větších skupin (i rodinných) na naprosto nezbytnou míru
*chraňte pomocí roušek či respirátorů nejen sebe, ale i své okolí
*dodržujte rozestupy a vyvarujte se velkých akcí, především těch, kde padají zábrany a infekce se díky tomu šíří snadněji – vidíme v našich nemocnicích jejich důsledky
*pečlivě si umývejte a desinfikujte ruce
*ke všem těm propagovaným „R“ (roušky, ruce, rozestupy), přidejte, prosíme, to nejdůležitější „R“, tedy rozum.

Ředitelé věří, že dodržování opatření a postupný nárůst počtu očkovaných vrátí všechny k normálnímu životu. Tedy k například k návratu dětí do škol, ke znovunastartování pracovního a podnikatelského prostředí, k oživení kultury a sportu, nebo například k možnostem vycestovat na dovolenou.

„Rychlost, s jakou se budeme vracet k normálnímu životu, záleží na přístupu nás všech. Bez společného úsilí a rozumného přístupu všech to nepůjde. Budeme-li všichni rozumní a budeme dobře spolupracovat, společně to zvládneme!“ napsali ředitelé a konci veřejné výzvy.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jan Bartoš