Středa

28. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Rizikové skupiny dostanou v únoru minimálně první dávku

18. 2. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji by měli být do konce února očkováni minimálně první dávkou vakcíny proti koronaviru všichni zájemci spadající do nejrizikovějších kategorií. V kraji se očkuje na sedmi místech, a to ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové, v pěti krajských nemocnicích a v soukromé ve Vrchlabí. V domovech pro seniory očkují mobilní týmy. ČTK to dnes sdělili zástupci hejtmanství. Očkování v regionu začalo v sobotu 2. ledna v hradecké FN.

V hradeckém kraji k 16. únoru aplikovali 24.618 dávek vakcíny mezi nejrizikovější kategorie, tedy zdravotníky v první linii, seniory starší 80 let, personál a klienty sociálních zařízení, obě dávky dostalo 8556 lidí.

"Očkujeme všechny vakcíny, které máme každý týden k dispozici, a netrpělivě čekáme na další dodávky. Stále očkujeme nejrizikovější kategorie. Předpokládáme, že bychom do konce února měli mít tyto skupiny naočkovány minimálně první dávkou vakcíny," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Tento týden se ve větší míře začaly v nemocnicích znovu otevírat volné termíny na první dávku očkování. Důvodem je končící očkování první skupiny očkovaných lidí a také končící očkování v domovech pro seniory.

"Do konce února očekáváme dodávku zhruba 8000 dávek vakcíny Pfizer a předpokládáme, že většina z tohoto počtu již půjde na první dávku seniorům starším 80 let, kteří jsou registrovaní v systému," uvedl Červíček.

Registrace k očkování probíhá prostřednictvím centrálního registračního systému na adrese https://registrace.mzcr.cz/. Po zaslání zvací SMS zprávy si lidé mohou rezervovat termín a nechat se očkovat na jednom ze sedmi očkovacích míst v kraji. Pro pomoc s registrací seniorů kraj zřídil call centrum. Linka 495 817 110 je v provozu každý všední den od 09:00 do 14:00.

Spuštění druhé fáze očkování plánuje kraj na duben, kdy by měl disponovat větším počtem dávek vakcíny. "Oproti počtu 60.000 dávek vakcín na celé první čtvrtletí budeme mít od dubna k dispozici zhruba 100.000 dávek měsíčně, a zrychlíme tak proočkování obyvatelstva našeho regionu. Osobně budu na vládu nadále vyvíjet tlak pro zvýšení počtu vakcín nad rámec plánovaných dodávek, zejména pro nepostiženější oblasti našeho kraje," uvedl hejtman.

V druhé vlně se bude očkovat v kraji v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou, ve Vrchlabí, v Novém Bydžově, Broumově a v Jaroměři. Pro zájemce, kteří jsou ochotni vypomoci v očkovacích centrech, a to hlavně ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2021, byla zřízena e-mailová adresa pro přihlášení: ockovani@kr-kralovehradecky.cz. Lidé se mohou hlásit také na telefonním čísle 722 960 355.

Souběžně s očkovacími centry, v případě dostatku vakcín Moderna a AstraZeneca, které nemají tak náročné podmínky při distribuci a skladování jako vakcína Pfizer, kraj počítá se zapojením praktických lékařů.

ČTK
Foto: Pavel Cajthaml