Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Situace je kritická, nemocnice jsou na hraně kapacit, varuje vedení kraje

9. 2. 2021

page.Name
Nemocnice jsou přeplněné, pacienty s covidem-19 musí posílat do okolních krajů. Navíc přibývá pacientů v těžkém stavu a pacientů v mladším věku. Tak vypadá aktuální situace v nemocnicích Královéhradeckého kraje. Kopíruje nepříznivý epidemický vývoj v regionu. Trutnovský okres je stále nejzasaženější oblastí v Česku.

Například trutnovský špitál musel postupně zřídit už čtyři covidová oddělení. Na hraně s kapacitou lůžek jsou i v sousedním Náchodě, kde se starají o více než 130 pacientů s covid-19. Téměř tři desítky potřebují intenzivní péči. Hospitalizovaných přibývá i v dalších nemocnicích zřizovaných krajem. „Zařízení už nárůst covid pozitivních pacientů kapacitně nezvládají a trend nárůstu nevypadá příznivě ani pro další dny,“ oznámil hejtman Martin Červíček.

Kraj dnes musel 17 covidových pacientů z náchodské nemocnice převézt jinam. Dva do Fakultní nemocnice v Hradci Králové a 15 do Jihomoravského kraje. Zdravotnická záchranná služba převezla pacienty do Brna, Boskovic a Kyjova. Kromě hradecké záchranky pomohl s transportem i velkokapacitní sanitní vůz Fénix z pražské záchranné služby. „Jediným řešením, které pomůže nemocnicím v Královéhradeckém kraji situaci zvládnout, jsou převozy pacientů do nemocnic mimo kraj,“ řekl Červíček.

Právě když hradecká záchranka pomáhala s transportem pacientů z Náchoda mimo kraj, bylo nutné převézt pozitivního pacienta na umělé plicní ventilaci z Trutnova do Brna. Do akce musely posilové výjezdové skupiny, aby nebyla narušena dostupnost neodkladné přednemocniční péče v regionu. Jedna posádka byla narychlo sestavena z dobrovolníků mimo službu.

V nemocnicích kraje je 663 covidových lůžek, z toho 131 je určených pro intenzivní péči. Volná lůžka docházejí. „Situace je kritická. Lůžkové kapacity, které jsou na maximu možného, jsou skoro vyčerpané. Během dnešního poledne byla například v krajských nemocnicích volná pouze tři intenzivní lůžka a devět standardních lůžek, která jsou lokalizována z větší části v jičínské nemocnici, kde je situace zatím relativně klidnější,“ upřesnil krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Počet nových pacientů přivezených do krajských nemocnic narostl za poslední týden zhruba o čtvrtinu. Zatímco v uplynulých týdnech to bylo asi 220 pacientů týdně, za posledních sedm dní to bylo již 280.

Momentálně navíc přibývá pacientů v těžkém stavu. Je jich víc než lůžek. Nemocnice jsou tím pádem nuceny poskytovat intenzivní péči i na běžných lůžkách mimo jednotky intenzivní péče. Stále častěji jsou hospitalizováni pacienti i v mladším věku.

Situaci navíc komplikuje britská mutace viru. Zatím byla potvrzena v jednom případě, potvrdit (či vyvrátit) to mají další laboratorní testy. Od 27. ledna do 6. února bylo v kraji zkušebně odebráno 696 vzorků na detekci mutace viru. Pozitivních na covid bylo 44 procent. Tři čtvrtiny z nich vykazovaly nějakou mutaci na zkoumaném genu.

„Proto stále netrpělivě čekáme nejen na potvrzené výsledky Státního zdravotního ústavu, ale i na vyhodnocení ministerstva zdravotnictví k případnému šíření v našem regionu. Považuji to za nezbytné především pro informovanost veřejnosti a k případným dalším opatření,“ vysvětlil hejtman Červíček.

V regionu přibylo za týden 5 489 nových případů nákazy covid-19. Hradecký kraj je druhý nejhorší v počtu nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Aktuálně má nárůst 147,3 nakažených za týden. „Chtěl bych znovu veřejnost poprosit o obezřetnost a o rozumné dodržování aktuálních protiepidemických opatření,“ dodal hejtman Martin Červíček.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek