Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Záchrance stoupl počet výjezdů, odpadla zranění na horách

25. 2. 2021

page.Name
Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje meziročně vzrostl počet výjezdů. V lednu přibylo zhruba 15 procent zásahů, v těchto dnech je nárůst zhruba o pětinu. Záchranářům ale letos odpadly zásahy u úrazů na horách, které znamenají každoročně velkou zátěž pro posádky. Situace je nyní horší než při podzimní vlně pandemie nového koronaviru, řekl dnes ČTK mluvčí krajských záchranářů Ivo Novák.

"Situace je horší. Oproti loňskému lednu jsme zaznamenali výrazný nárůst výjezdů i větší zatížení operačního střediska. Přestože prakticky odpadly zásahy u úrazů na horách, které znamenají každoročně velkou zátěž pro naše posádky, v celkovém součtu bylo o 700 výjezdů víc," řekl Novák.

Zásahy jsou zároveň delší kvůli nutné dekontaminaci. Stále častěji se záchranáři setkávají podle Nováka se závažným průběhem onemocnění covid-19 u mladších ročníků.

Mimo službu je nyní v souvislosti s covidem-19 dvanáct zaměstnanců záchranky. "Personálně nemáme problém obsadit služby i přesto, že jsme navýšili počet výjezdových skupin o další tři a kapacitně jsme tak na hraně," řekl Novák. Provoz záchranné služby tak není omezen. "Pokud by přibývalo nemocných, není otázkou kdo by pro ně jezdil, ale kam by je převážel," uvedl mluvčí. Nemocnice v Královéhradeckém kraji jsou na hranici kapacit.

Průměrně má nyní královéhradecká záchranka za 24 hodin 187 výjezdů, což je oproti loňskému roku nárůst o 20 procent. "Covid pozitivních pacientů máme přibližně 25 procent. Celá řada nemocných je ale pozitivně testována až v nemocnicích. Pro srovnání - jenom za letošní leden jsme ošetřili prakticky stejné množství nemocných s tímto onemocněním jako za celý loňský rok," řekl Novák.

Královéhradecká záchranná služba pomáhá také nemocnicím s převozy pacientů s covidem mezi jednotlivými zařízeními. Za letošní rok k 24. únoru převezla krajská záchranka mezi nemocnicemi 260 pacientů s koronavirem, 32 z těchto převozů bylo mimo hradecký kraj.

"Dalších 15 nemocných bylo převezeno do Jihomoravského kraje prostřednictvím velkokapacitního modulu Fénix pražské ZZS. Další téměř desítka pacientů ve vážném stavu byla převezena vrtulníky letecké záchranné služby, především policejním 'speciálem'," uvedl Novák.

ČTK
Foto: Jan Bartoš