Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Volební kampaně vrcholí, sází na osobní kontakt s voliči

11. 9. 2021

page.Name
Kampaň před podzimními sněmovními volbami v hradeckém kraji je v poklidu a bez incidentů. Strany, hnutí a koalice se ve finále kampaně chtějí zaměřit především na osobní kontakt s voliči, vyplynulo z vyjádření zástupců oslovených politických subjektů.

Policie v kraji dosud neeviduje žádné narušení současné předvolební kampaně například v podobě ničení billboardů, plakátů či výtržností na předvolebních akcích. "Nic takového se zatím nestalo, k žádnému narušení kampaně nedošlo," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová. Podobně odpověděla na dotaz ČTK mluvčí krajské policie.

Hlavními programovými tématy kandidujících subjektů v kraji jsou bytová problematika, doprava a zdravotnictví. Ve volbách do Sněmovny v roce 2017 získalo vítězné ANO téměř za 32 procent hlasů pět poslaneckých mandátů. Po jednom poslanci mají ČSSD, ODS, Piráti, KSČM, KDU-ČSL a SPD. V kraji se bude ve volbách rozdělovat 11 poslaneckých mandátů.

Hnutí ANO chce v podzimních sněmovních volbách v kraji zvítězit a získat od zdejších voličů alespoň čtyři poslanecké mandáty. Rozpočet kampaně je podle jejich zástupců 400.000 korun. "Jádro kampaně bude v osobním kontaktu s voliči," řekl krajský předseda hnutí ANO Petr Koleta.

Ambici na vítězství ve volbách v kraji oznámily také koalice Pirátů a STAN nebo koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Koalice Spolu v kraji chce získat od zdejších voličů alespoň čtyři poslanecké mandáty. V posledních volbách v roce 2017 strany koalice Spolu kandidovaly samostatně a v souhrnu získaly 22,5 procenta hlasů, z toho 11,6 procenta byl zisk ODS. Koalice Spolu má v hradeckém kraji na volební kampaň k vlastnímu použití 480.000 korun.

Koalice Pirátu a STAN by za úspěch v kraji považovala zisk alespoň tří mandátů, do kampaně v kraji hodlá investovat 1,4 milionu korun. Hlavní událost kampaně této koalice v kraji se bude konat 19. září na náměstí Osvoboditelů a Eliščině nábřeží v Hradci Králové. "Půjde o větší akci za účasti celostátních lídrů Ivana Bartoše a Víta Rakušana," řekl ČTK starosta Nové Paky Josef Cogan (STAN), který kandiduje z druhého místa.

ČSSD v kraji počítá s náklady na kampaň ve výši 450.000 korun, velká setkání na náměstích v plánu nemá, prim hraje letos online prostor. "Aktuálně posílíme především outdoorovou kampaň, letáky do schránek a podobně. Jsem realista a za velký úspěch považuji překročení pětiprocentní hranice, to je zisk jednoho mandátu," řekl ČTK jednička na kandidátce v kraji poslanec a starosta Náchoda Jan Birke.

V kraji letos kandiduje 17 politických subjektů, kromě výše zmíněných také Aliance pro budoucnost, hnutí Aliance národních sil, Hnutí Prameny, Koruna Česká, KSČM, hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu, hnutí Přísaha, Strana zelených, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), hnutí Švýcarská demokracie, Trikolora Svobodní Soukromníci, Urza.cz a VOLNÝ blok. Sněmovní volby budou 8. a 9. října.

ČTK