Neděle

3. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lyžařské areály na východě Čech o víkendu navštívily tisíce lidí

13. 3. 2022

Lyžařské areály na východě Čech o víkendu navštívily tisíce lidí 0 snímků
Tisíce lidí na východě Čech o víkendu využily slunečného počasí a vyrazily za sněhem do hor. Velká lyžařská střediska za víkend zaznamenala nadprůměrnou návštěvnost. V Krkonoších a v Orlických horách panují nadále velmi dobré sněhové podmínky. Zájem byl tak velký, že některá parkoviště v horských střediscích již dopoledne zaplnila auta lyžařů a policie musela regulovat dopravu.

Do největšího lyžařského střediska ČR ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších v sobotu a dnes zavítalo celkem asi 8000 lidí. „Jsou jedny z nejlepších podmínek sezony. Návštěvnost byla nadprůměrná, ale ne nejvyšší v sezoně. Lyžování je super,“ řekl manažer Skiareálu Špindlerův Mlýn Adam Svačina. Ve Špindlerově Mlýně se lyžuje na většině z 27 kilometrů sjezdových tratí.

Jeden z nejlepších víkendů mají za sebou také ve SkiResortu Černá hora – Pec. „Za sněhem do východních Krkonoš vyrazilo za víkend zhruba 15 000 lidí. K dispozici měli okolo 46 km sjezdovek a téměř 70 km běžeckých tras. Skvělé podmínky by měly vydržet i do dalších dní. Ve SkiResortu sezona rozhodně nekončí. Na sjezdovkách je stále metr až 1,5 metru sněhu," uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Ve SkiResortu se lyžuje ve všech šesti areálech, od Černé hory přes Pec pod Sněžkou a Černý Důl až po Malou Úpu.

Kvalitní lyžování nabízejí i střediska v Orlických horách, na hřebenech jsou desítky kilometrů upravovaných běžeckých tras. V sobotu i dnes musela policie v horském sedle u Šerlichu regulovat dopravu, aby zůstala průjezdná silnice Deštné - Orlické Záhoří. Parkoviště se tam pokaždé zaplnila. Horské sedlo je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Problémy v dopravě byly o víkendu kvůli vysokému zájmu o hory také v Krkonoších. Policie v sobotu dopoledne například na silnici před Špindlerovým Mlýnem vracela auta rekreantů mířící do střediska zpět do Vrchlabí.

Na hřebenech Krkonoš je podle Horské služby Krkonoše okolo 120 až 180 centimetrů sněhu, více navátého sněhu je na závětrných svazích v odtrhových zónách a žlabech ve všech expozicích. V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. V Orlických horách leží na hřebenech přes půl metru sněhu.

Největší zimní areál v Pardubickém kraji v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem má otevřených přes deset kilometrů sjezdových tratí. Také tam bylo po oba dny rušno. O víkendu tam zavítalo 5500 až 6000 návštěvníků.

„Z hlediska návštěvnosti jde o třetí nejlepší víkend v této lyžařské sezoně. Sněhové podmínky i počasí jsou ideální,“ sdělil obchodní manažer střediska v Dolní Moravě Tomáš Drápal.

ČTK
Foto: Miloš Šálek