Čtvrtek

28. září 2023

Nyní

19°

Zítra

19°

Svátek má

Nemocnice během covidu přijaly řadu změn, dostaly se na hranu

14. 3. 2022

page.Name
Nemocnice v Trutnově a v Náchodě, které před rokem v souvislosti s pandemií koronaviru čelily bezprecedentní zátěži, přijaly řadu změn ve svém fungování, včetně stavebních úprav a investic do přístrojového vybavení. Oblastní nemocnice Náchod a Trutnov v prvních dvou měsících loňského roku patřily mezi nejvytíženější v ČR a dostaly se na hranu svých kapacit. Musely přistoupit i k převozům pacientů do jiných nemocnic.

„Největší nápor přišel na podzim roku 2020 a kulminoval na přelomu ledna a února 2021, nejprve v trutnovské, následně v náchodské nemocnici. V tomto období nemocnice neustále navyšovaly kapacity pro covidové pacienty,“ uvedla mluvčí obou nemocnic Lucie Chytilová.

Obě nemocnice se před rokem dostaly na hranu svých kapacit, přestože začaly s přípravami na vlnu pacientů s covidem-19 už na jaře 2020. V Královéhradeckém kraji byl zaznamenám první případ koronaviru 9. března 2020 a první úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním bylo oznámeno 26. března 2020.

„Hned v březnu 2020 jsme začali připravovat plány na příjem vysoce infekčních pacientů. Spolu se sháněním pomůcek, léčiv, zaškolováním personálu i stavebními úpravami nemocnice vypracovaly plány příjmu těchto pacientů. V tuto dobu však ještě nemocnice pacienty s covidem nehospitalizovaly,“ sdělila Chytilová.

Královéhradecký kraj byl na konci roku 2020 a v prvních dvou měsících roku 2021 jedním z nejzasaženějších regionů v ČR. Okres Trutnov byl dokonce v únoru 2021 kvůli extrémnímu šíření nákazy v uzávěře. „Například 9. února 2021, když krajský koordinátor covidové péče rozhodl o transportu 11 pacientů z náchodské nemocnice do Kyjova a Brna, bylo v náchodské nemocnici hospitalizováno 132 a v trutnovské 82 pacientů s covidem. V tomto období nemocnice přijímaly běžně deset až 15 covid pacientů denně,“ poznamenala Chytilová.

Devátého února 2021 přivezla postupně záchranka do Náchoda 22 pacientů, to už nemocnice nebyla schopná vlastními silami zvládnout. „Vysoký nápor se podařilo zvládnout i díky vzájemné výpomoci nemocnic v kraji včetně FN Hradec Králové,“ řekla Chytilová.

Pod obrovským tlakem byly podle ní také mikrobiologické laboratoře v obou nemocnicích. Během uplynulých dvou let dokázaly nemocnice zvládnout velmi náročnou situaci, pro kterou nejsou primárně určené, nemají ani infekční oddělení. Personál byl schopen se přeorientovat na odlišnou práci, velmi často mimo svůj obor, management nemocnic pružně zajišťoval přístrojové vybavení nutné k péči o covidové pacienty.

V obou nemocnicích tato zkušenost vedla k rozsáhlým investicím do mikrobiologických laboratoří, kde vznikly moderní linky na vyhodnocování PCR testů. „S dalšími investicemi pomáhá dotační program EU REACT, který je přímo zaměřen na rozvoj, modernizaci a posílení odolnosti nemocnic vůči hrozbám a péči o zvlášť ohrožené pacienty,“ řekla Chytilová.

Náchodská a rychnovská nemocnice získala v tomto dotačním programu možnost nakoupit vybavení za 148 milionů korun a trutnovská nemocnice za 145 milionů korun.

Kraj má nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově, Jičíně a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Náchodská nemocnice je největším zdravotnickým zařízením zřizovaným Královéhradeckým krajem. Slouží spádové oblasti pro více než 200 tisíc lidí.

ČTK
Ilustrační foto: Jan Bartoš