Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Nevěřil bych, že může Rusko napadnout Ukrajinu, říká hejtman Martin Červíček

11. 3. 2022

Současná migrační vlna z Ukrajiny není pro Českou republiku významným bezpečnostním rizikem, říká někdejší policejní prezident a současný hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Proč ho vpád Ruska na Ukrajinu překvapil, proč podle něj selhala mezinárodní politika a proč by se podle něj měla vláda věnovat cenám energií a pohonných hmot? To a mnohem víc uslyšíte v Debatě pod Bílou věží na téma rusko-ukrajinské války, uprchlické vlny, ale i běžných problémů našeho regionu.

Více než čtyři tisíce uprchlíků dostaly víza v hradeckém Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině za první týden jeho fungování. Podle hejtmana Martina Červíčka je Královéhradecký kraj připraven v první fázi pojmout a ubytovat minimálně sedm tisíc ukrajinských uprchlíků. V delším časovém horizontu jsou pak možnosti v regionu ještě výrazně vyšší. "Ze 70 tisíc prozatím registrovaných uprchlíků na území České republiky tvoří hned polovinu děti. Z té dospělé části jsou to pak z 80 procent ženy. Více uprchlíků než v Hradci se zatím registrovalo pouze v Praze, Brně a středních Čechách. Bavíme se i o kvótách pro jednotlivé kraje," říká o migrační vlně hejtman Martin Červíček.

Ten v Debatě pod Bílou věží přiznává, že ho ruský útok na Ukrajinu překvapil. Zároveň se zamýšlí nad událostmi, které ruské agresi předcházely. Selhala podle něj mezinárodní politika. "Situace na Ukrajině se nějak vyvíjí od roku 2014 a byly zde nějaké přísliby, u kterých je otázkou, zda vůbec byly reálné. Selhalo jednání mezi Ruskem a západem. Určitě to ale neomlouvá to, co se děje ze strany Ruska. Musím vyjádřit velký respekt Ukrajině, že o svoji svobodu a suverenitu takto bojuje," vysvětluje královéhradecký hejtman. 

Reakce západu po začátku ruské invaze mohla být podle Červíčka rychlejší. Odmítá ale zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou, která by mohla celý konflikt s Ruskem ještě více vyhrotit. Sám hejtman prý stále věří v diplomatické řešení. "Věřím tomu, že Rusko se s Ukrajinou domluví na řešení, které bude vnímáno pro všechny jako win-win. Jsem přesvědčený, že ten současný konflikt není dlouhodobě přijatelný pro nikoho včetně Ruska," domnívá se Červíček. 

"Jsem přesvědčen, že nemáme vyvolat ještě větší znejistění," říká Červíček ke slovům Miloše Zemana, který ve čtvrtek prohlásil, že Ruská invaze na Ukrajinu je srovnatelná se začátkem 2. světové války a svět se na pomyslných hodinách posledního soudu o kousek přiblížil ke svému konci. "Odpovědností každého politika by mělo být spíše včas předcházet problémům, než pak konstatovat, že jsme někde na pokraji krize. To si každý uvědomujeme, že to není žádná sranda. Já jsem stále přesvědčen, že je to lokální konflikt, který doufám, že nebude eskalovat dál," myslí si královéhradecký hejtman a náchodský senátor v jedné osobě.

Sledujte i další díly podcastu Debaty pod Bílou věží

1. díl: Nejmladší hradecký zastupitel Kamil Kubica
2. díl: Primátor Alexandr Hrabálek vs. ředitel ZŠ Sion Denis Doksanský
3. díl: Bývalý státní zástupce a dlouholetý senátor Miroslav Antl


Aktuálně se podle Červíčka musí česká vláda věnovat i cenám pohonných hmot a energií. "Debata o dani za energie a zastropování cen nafty a benzinu bude pokračovat a nakonec budou muset padnout rozhodnutí. Pokud se mě ptáte, jestli se s tím má něco udělat, tak ano. Nárůst energií a pohonných hmot se odrazí úplně ve všem, není to jen o tom, že se budeme věnovat uprchlické krizi," říká Martin Červíček. Kromě mimořádných událostí se kraj musí podle hejtmana stále prioritně zabývat necovidovými a neválečnými tématy. Za nejdůležitější úkoly své krajské vlády považuje zajištění investic do dopravní infrastruktury, zdravotnictví a sociální oblasti.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Jiří Tůma