Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Památky v hradeckém kraji rozšířily nabídku, vstupné mírně zvýšily

23. 3. 2022

page.Name
Zámky v hradeckém kraji ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) před nadcházející návštěvnickou sezonou rozšířily expozice a zvedly cenu vstupného. Po dvou letech pandemie koronaviru nebude platit povinnost respirátorů či rozestupů. Památkáři nadále doporučují návštěvníkům upřednostnit nákup vstupenek on-line. Informovali o tom zástupci Územní památkové správy na Sychrově. NPÚ má v kraji ve správě zámky Hrádek u Nechanic, Náchod, Opočno, Ratibořice a hospital Kuks.

"Uplynulé sezony se nesly v duchu omezení a odlivu návštěvníků, zaznamenali jsme i ekonomické ztráty. Pevně věřím, doufám, že letošní sezona bude příznivější," uvedl ředitel památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec. Hospital Kuks plánuje zahájení návštěvnické sezony v pátek 1. dubna, ostatní památky v kraji ve správě NPÚ v sobotu 2. dubna.

Zámek Opočno prošel kompletní reinstalací a nově budou moci návštěvníci zavítat i do druhého patra. Na Kuks se vrátil zcizený obraz s podobiznou Jana Michaela Šporka a zámek v Ratibořicích na Náchodsku si letos připomene významné výročí. Na letošní rok připadá sté výročí instalace a odhalení sousoší Babička s dětmi v Babiččině údolí. Náchodský zámek nově zpřístupní kapli Anny Viktorie a zámek Hrádek u Nechanic v letních měsících nabídne pravidelně otevřenou trasu, která zahrnuje prohlídku sklepů a Hodinové věže.

"Omezený návštěvnický provoz během pandemických let spolu s růstem mandatorních výdajů vedly v letošním roce k mírnému zvýšení vstupného, a to v řádu deset až 30 korun. Očekávané výnosy ze zvýšeného vstupného ovšem zdaleka nepokryjí veškeré výdaje. Snižují se naopak ceny vstupného pro děti a mládež až do 24 let, přičemž děti do šesti let mají nadále vstup na základní okruhy zdarma," uvedla mluvčí územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasová.

V souvislosti s válkou na Ukrajině nabízí NPÚ vstup zdarma pro ukrajinské uprchlíky.

Jedny z nejrozsáhlejších změn nabídne zámek Opočno. Původní jeden okruh, ke kterému se dokupovaly prohlídky dalších vybraných místností, byl přetvořen a dovybaven, nově instalovány byly další prostory patra. Hlavním okruhem je nyní prohlídka prvního patra zámku, kde se návštěvníci setkají se sbírkami z afrických cest Josefa II. Colloredo-Mannsfelda, uvidí soukromé pokoje knížete a jeho dvou manželek a dalších příbuzných. "Součástí tohoto okruhu jsou také zámecké obrazárny, knihovna a další," uvedla Bidlasová.

Významnou novinkou je podél ní také zahrnuté procházky po zámeckých arkádách do obou prohlídkových tras. Druhý prohlídkový okruh v druhém patře zámku, kde bylo nově upraveno 19 místností, bude veřejnosti přístupný od 14. dubna.

ČTK
Foto: Hospital Kuks